Головними подіями минулого тижня стало скликання першої сесії новообраної обласної ради та продовження епопеї з Податковим кодексом. На жаль, змушені констатувати, в нашій державі малий і середній бізнес продовжує залишатися ворогом бізнесу великого, який уособлює невеличка когорта вітчизняних олігархів.

Власне, майдан, як і шість років тому, знову перетворився на головну авансцену та серцевину життя країни. Втім, якщо помаранчевий майдан, чергову річницю якого країна відзначала саме цього тижня, так і залишився в свідомості багатьох «майданом» однієї частини країни, то цього разу поділ на «схід» і «захід», що так часто брався політичними силами на озброєння в брудній вітчизняній політичній боротьбі, втрачає свою актуальність. Супроти «владного катка» в намаганні продавити нову податкову конституцію виступили люди з найрізноманітніших куточків країни.

Примітно, що протест, який, незважаючи на всі перестороги щодо його тривалості, чисельності людей, що виступили на захист своїх законних прав, не вдалося ані розігнати, ані скомпрометувати. «Податковий» майдан, попри окремі арешти та масові зупинки автобусів, що прямували в столицю, триває вже більше тижня… Й що примітно, за великим рахунком продовжує залишатися майданом громадянським, мирною акцією представників малого та середнього бізнесу, а не черговою заполітизованою технологією опозиції.

Продовжуються акції протесту і в області. Обіцяна зустріч Михайла Вишиванюка з місцевими підприємцями щодо висунення пропозицій по вдосконаленню кодексу завершилася хіба що вигуками ганьба, нагадуванням передвиборчих обіцянок Президента та запевненнями голови ОДА, який отримав нагоду вислухати все, що думає з приводу кодексу Азарова-Тігіпка-Бродського малий і середній бізнес, надіслати всі пропозиції по вдосконаленню податкової «конституції» вищим органам державної влади.

Протест підприємців на площі поблизу адміністрації продовжився. Зокрема, в четвер, під час сесії обласної ради, яка таки прийняла відповідне звернення щодо кодексу, Михайло Вишиванюк, закликаючи до цивілізованості в позиції та діях депутатів протягом чергової каденції, охарактеризував такі дії малого бізнесу, ознакою нецивілізованості. Підприємці відповіли залишеними під стінами адміністрації пластиковими бутилками наповненими грошима, що символізували чи то податки, чи то добровільно зібрану дань…

Тим часом, як запевняють в Адміністрації Президента, до Глави держави прийнятий парламентом кодекс ще не надійшов. Власне, затягування є свідомим й має вичікувальний характер. Віктор Янукович ж, зволікаючи, із кожним днем перетворюється із потенційного героя, рятівника малого і середнього бізнесу на заручника обставин. Силовий варіант розв’язання конфлікту в ситуації, що склалася, не лише є малоймовірним, але й небезпечним для самої влади, її легітимного існування де-факто. Такий крок не лише яскраво засвідчить міжнародній спільноті дійсне обличчя влади, що прийшла, відлякає потенційних інвесторів, унеможливить доступ до численних фінансових ресурсів, що надаються в тому числі як своєрідний аванс під грифом «за демократичність», але й зрадикалізує суспільство, що загрожує трансформації протесту як виступу супроти Податкового кодексу у відверте несприйняття, виступ й боротьбу з режимом в цілому та владою, яка його безпосередньо уособлює, зокрема. Поразка ж у такому випадку рівноцінна політичній смерті. Цього разу остаточній…

Таким чином, доволі очікуваним є накладання вето Президентом вже на наступному тижні. Це б масами сприйнялось як своєрідна перемога й стала приводом для добровільного розходження протестуючих. Водночас, такий крок б остудив запал й опозиції. З одного боку, опозиція б переконалася, що і цій владі можна ефективно протистояти  й що головне – перемагати її. І для цього не потрібні димові шашки, сирі яйця й масові побоїща у сесійній залі… З іншого боку, це б зупинило стремління окремих опозиційних політичних сил, які швидко перебрали на себе роль головних кураторів нового майдану, за будь-яку ціну розпустити раду й провести дострокові парламентські, а ще краще - й президентські вибори загалом.

У четвер ж свою першу сесію провела новообрана обласна рада шостого демократичного скликання. Місцем проведення сесії було обрано не традиційну для ради попереднього скликання сесійну залу, а зал на другому поверсі, де Михайло Вишиванюк проводить колегію ОДА. Чим це було обумовлено сказати доволі важко: чи то організатори розраховували на значну кількість бажаючих відвідати першу сесію, чи просто, так сказати на фарт, чи, наслухавшись під час виборчої кампанії від одного з кандидатів про злий дух, який витає в міській раді, обласні депутати вирішили не лукавити й уберегтися… Власне, після урочистого виконання гімну та благословення від священнослужителів розпочалося найцікавіше…

Сесія обіцяла дати відповідь на багато запитань, однак головним в порядку денному стояло обрання голови обласної ради. На цю посаду було висунуто від «Свободи» Олександра Сича, який про свої наміри очолити раду заявив ще під час виборчої кампанії. Основним і, як виявилося, єдиним конкурентом лідера обласних «свободівців» став наразі ще чинний міністр охорони здоровя Зіновій Митник, який свого часу вже очолював раду й мав досвід співпраці з губернатором Вишиванюком. Власне, Митник й був фаворитом «Партії Регіонів» в боротьбі за раду. Втім, щоб уникнути небажаного позиціонування міністра як представника «регіоналів», з метою залучення таких необхідних голосів так званих націонал-демократів, Митника й було довірено висунути «Українській Партії».

Таким чином, гра, яка передбачала переможний спурт Митника в результаті голосування, розпочалася.  Однак…

Висунувши Митника, «Українська партія» тим самим дала всім своїм виборцям зрозуміти не лише кого вона підтримуватиме на цій посаді, але й яскравим чином засвідчила на кого чи що партія орієнтуватиметься в майбутній раді. А це влада, губернатор, стосунки з яким здається лише почали налагоджуватися, ресурс. Не слід забувати й про мільйони гривень, які столичні функціонери пообіцяли виділити на екологічні потреби Калуша.  Насалик – прагматик. Втім, в даному випадку економічний прагматизм перевершив ідейність, над чим «Українська партія» так натхненно працювала під час виборчої кампанії.

Результати голосування ж засвідчили більш аніж впевнену перемогу Олесандра Сича – 68 проти 46 голосів. Власне, Сича підтримали «Свобода», «Батьківщина», «Фронт Змін», «Наша Україна», НРУ, «Удар», «За Україну». Водночас, це й засвідчило контури нової більшості, основою якої будуть утворені фракції «Свободи», «Батьківщини», «За зміни Прикарпаття», «Нашої України», що в сумі складають 62 «штика». Власне, саме такий фундамент коаліції й передбачався у одному з минулих підсумків. Це більш аніж достатньо для більшості. Однак, з огляду на диференційованість позиції окремих депутатів, їхнє вміння в потрібну мить зникнути з потрібного місця необхідність додаткових голосів для такої коаліції життєво важлива. Наразі ці голоси забезпечують НРУ «Удар» та «За Україну».

Варто зауважити, що невпевненість один в одному проявилась й під час самого голосування. Напевно депутатський корпус добре пам’ятав історію з прийняттям сумнозвісного звернення по Чорноморському Флоту. Ще більшої гостроти додало наполягання Романа Струтинського забезпечити ТАЄМНИЧІСТЬ голосування. Однак, депутати вкидали бюлетені відкрито, навіть не думали їх згинати, що особливо стосується окремих представників «Нашої України» та «Фронту Змін», які демонстративно показували свій вибір відповідним членам лічильної комісії, що пильно спостерігали біля урни за процесом голосування.

Відповідно, постає логічне запитання про міцність даної більшості. Власне, з довіри й розпочинаються будь-які стосунки. Наразі депутати домовилися й закріпили домовленості розподіливши за партійним принципом посади. Так, Василь Гладій («Батьківщина») змінив Зіновія Береговського на посаді першого заступника обласної ради, квоту «Нашої України» заповнив Остап Дзеса, який залишився на посаді. Лідер обласного «фронту» Володимир Шкварилюк став головою бюджетної комісії, чого й прагнув.

Лідери фракцій, що увійшли до більшості, зауважили, що голосування за голову ради продемонструвало, що національно-демократичні сили здатні і можуть об’єднуватися. Однак, необхідно розуміти, що таке єднання є в більшій мірі ситуативним та наслідком конкретних домовленостей, внаслідок яких інтереси та запити окремих політичних гравців зійшлися в обмеженій часовій перспективі. Показовою з цього приводу є Косівська районна рада, депутати якої від «Фронту змін»,  Народного Руху України, УНП та «Нашої України» підтримали представника «Партії Регіонів» на посаду голови районної ради.

 Необхідно усвідомлювати й те, що політичні сили, які склали умовну більшість за великим рахунком представляють одного й того ж виборця, їхнє електоральне поле досить близьке. У 2012 році ж на країну, якщо нічого не трапиться, очікують чергові парламентські вибори. З цієї точки зору кардинальне посилення позицій «Свободи», яка й є стержнем більшості іншим її учасникам загрожує втратою голосів. До цього ще слід додати протистояння з «Партією Регіонів» як владоформуючою силою в країні, що загрожує області обмеженою фінансовою підтримкою. В умовах ж фінансової недостачі та з наближенням виборів робота більшості з легкістю може нагадати сумнозвісну байку про лебедя, щуку та рака…

Попереду робота й надзвичайно цікаво буде стежити за тим, яким чином депутати долатимуть не лише проблеми, враховуватимуть позицію інших й вгамовуватимуть власні апетити, але й протистоятимуть намаганням «Партії Регіонів» та Михайла Вишиванюка не лише впливати, але й тримати ситуацію під контролем. Те, що він особисто та його оточення мають вплив  на окремих депутатів, які увійшли до більшості, сумніву не піддається. За таких умов багато що залежатиме й надалі від вміння учасників більшості домовлятися й контролювати власних депутатів, а також від особистих менеджерських здібностей Олександра Сича, його вміння вгамовувати пристрасті, зберігати баланс сил й кооперувати з головою ОДА.

У зв’язку з подіями останньої сесії обласної ради ще більшу зацікавленість викликає робота новообраної міської ради, більшість в якій вже має «Свобода». Власне, співпраця між «Свободою» та міським головою Віктором Анушкевичусом. Як відомо, Віктор Анушкевичус та УНП підтримали на посаду голови обласної ради опонента Сича, депутата, що обирався в раду від «Партії Регіонів», Митника. Така позиція УНП і в майбутньому навряд чи викличе захоплене ставлення в «Свободи», що загрожує перерости у черговий конфлікт міського голови з радою. Сваритися ж з майже абсолютною більшість досить небезпечно для будь-якого чиновника…

Насамкінець, хотілося б вшанувати пам'ять жертв Голодомору й помолитися за їх душі, як і за душі тих, хто штучно організував геноцид Української Нації.

Ігор Дебенко, політолог

28 Листопада 2010, 22:43
Теги:

Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...


Коментарі:

Автор: , 29 Листопада 2010, 9:35
Відповісти

Автор: , 29 Листопада 2010, 13:15
Відповісти

Автор: , 29 Листопада 2010, 13:20
Відповісти

Автор: , 29 Листопада 2010, 20:41
Відповісти

Автор: , 29 Листопада 2010, 21:57
Відповісти

Автор: , 30 Листопада 2010, 13:45
Відповісти

Додати новий коментарОстанні новини з категорії Медіа:
Прес-конференція присвячена початку реалізації проекту «Назустріч письменнику»
26 Грудня 2016, 7:16
Прес-конференція членів комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності
16 Грудня 2016, 7:15
Прес-конференція Консула Аргентинської Республіки в Україні Арієля Макса Санчеса Ромеро
13 Грудня 2016, 7:10
До уваги представників ЗМІ!
07 Грудня 2016, 17:18
Прес-конференція з нагоди підбиття підсумків акції «Децентралізаційний марафон» на Прикарпатті
06 Грудня 2016, 7:39
Прес-брифінг з нагоди представлення компанією Google Україна результатів кампанії «Цифрове перетворення Івано-Франківської області»
28 Листопада 2016, 7:13
Брифінг голови Державної регуляторної служби України Ксенії Ляпіної
28 Листопада 2016, 6:40
Прес-конференція директора департаменту охорони здоров’я ОДА Мирона Матейка
25 Листопада 2016, 7:12
Брифінг представників Асоціації міст України
22 Листопада 2016, 7:18
Прес-конференція з нагоди Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом
14 Листопада 2016, 7:12
Прес-конференція народного депутата України Анатолія Матвієнка
10 Листопада 2016, 6:38
Прес-конференція начальника САД Василя Буджака щодо ходу проведення ремонтних робіт на дорогах Прикарпаття
04 Листопада 2016, 7:42
Прес-конференція про виявлення порушень законодавства прокурорами
06 Жовтня 2016, 6:39
Прес-конференція щодо скверу перед друкарнею
04 Жовтня 2016, 7:14
Обласний семінар з питань розвитку етнографічного руху на Івано-Франківщині
28 Вересня 2016, 6:34
Прес-конференція баскетбольного клубу “Говерла”
15 Вересня 2016, 7:18
На радіо «Вежа – 107 FM» щоденно виходитиме програма Тараса Прохаська – «Поради на щодень»
13 Вересня 2016, 10:05
Брифінг ідеолога реформи децентралізації влади в Україні, директора Інституту громадянського суспільства Анатолія Ткачука
13 Вересня 2016, 7:20
Брифінг керівництва Львівської залізниці
07 Вересня 2016, 17:42
Прес-конференція, присвячена "Святу хліба"
06 Вересня 2016, 7:17
В Івано-Франківському обласному військовому комісаріаті відбудеться брифінг
30 Серпня 2016, 22:21
Прес-кнференція з нагоди відкриття курсів чеської мови в Івано-Франківську
30 Серпня 2016, 7:16
Передсезонна прес-конференція НФК “Ураган”
26 Серпня 2016, 7:18
Прес-конференція “Дому Сірка”
23 Серпня 2016, 6:37
Прес-конференція міністра юстиції України Павла Петренка
22 Серпня 2016, 7:39