«Діти війни» на барикадах правосуддя

http://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2008/04/200804251242293_oldpeople.jpg Всім відома пристрасть українських можновладців до популізму. Тому нерідко закони, прийняті на благо народу, повертаються проти нього або ж завдають йому немалих клопотів.

Так, зокрема, сталося із широко розрекламованим свого часу законом «Про соціальний захист дітей війни», що був прийнятий 18 листопада 2004 р. і мав набути чинності з 1 січня 2006 р. Зокрема, передбаченою ним щомісячною доплатою до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком. Через брак коштів держава спершу обмежила цю надбавку 10-ма відсотками, а на сьогодні виплачує і того менше – по 49 грн. 80 коп. замість 216 грн. 90 коп.
Як наслідок, „діти війни”, а їх в Україні майже 8 мільйонів, масово пішли в суди. В останні місяці там спостерігаються черги і тиснява на зразок тих, що були при видачі так званої „юлиної тисячі” у відділеннях „Ощадбанку”. Робота судів, неготових до такого напливу позивачів, мало не паралізована.

Непропускна здатність
Картину, що наглядно характеризує цю непросту ситуацію, іванофранківці могли  спостерігати на початку цього тижня під стінами Будинку правосуддя на вул. Грюнвальдській, 11. Десятки чоловіків і жінок поважного віку, незважаючи на сніг і мороз, годинами вистоювали, щоб потрапити в приміщення міського суду.
Попри те, що суд починає свою роботу з 8-ї ранку, окремі з них починали займати чергу ще з 3-4 год. ночі. А відтак всі одночасно хотіли потрапити всередину. На вхідних дверях стояло щонайменше троє бійців міліцейського спецпідрозділу, які стримували натиск. Навіть людям, які прийшли до суду в іншій справі, було проблематично увійти в приміщення.
Неможливість пропустити всіх бажаючих всередину в суді пояснюють тим, що приміщення не розраховане на перебування у ньому великої кількості людей одночасно.
«Щоденно звертаються 250-300 осіб, які збираються на відносно невеликій площі. Через це робота суду практично заблокована, – розповідає керівник апарату Івано-Франківського міського суду Володимир Оліяр. – До того ж створюється тиснява – малий простір, важке повітря. А це переважно люди похилого віку. Неодноразово вже сюди викликали бригаду медичної допомоги”.
Тому 17 лютого відбулися збори суддів міського суду, які вирішили встановити лімітований графік прийому для „дітей війни”. А саме: кожного дня приймати 40 позовних заяв та 60 заяв на видачу копій судових рішень і копій виконавчих документів. Судові документи будуть видаватися згідно з графіком видачі, виключно з 13 до 16 год. щоденно (у п’ятницю до 15-ї) приблизно 50-ти особам на годину.
„Це непопулярний крок, але ми змушені були піти на такий крок для того, щоб люди зрозуміли, що є певна особливість роботи суду, – аргументує нововведення пан Оліяр. – Встановивши норми прийому, ми даємо можливість людям самим оцінити реальну ситуацію: зможуть вони сьогодні потрапити на прийом чи не зможуть”.
Нинішнє стовпотворіння під дверми, на думку керівника апарату міського суду, довго тривати не буде. Він сподівається, що громадяни все ж таки зрозуміють особливості роботи суду і почнеться нормальна співпраця. Тим паче, що прийом документів від „дітей війни” вже відокремили від іншого роду справ і цим займається окремий працівник. Та й видача копій судових документів, рішень, виконавчих листів, постанов здійснюється щоденно. „За таким графіком працює далеко не кожний суд в області і Україні. Переважно це один або два дні на тиждень”, – каже В.Оліяр.
Він також нагадав, що громадянам не обов’язково безпосередньо звертатися до суду, документи можна надсилати через пошту рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вкинути в поштові скриньки в приміщенні суду. Кожного ранку документи з таких поштових скриньок виймають і реєструють в установленому порядку. 

«Вони – каста, а ми – прохачі…»
«Дітей війни» в Івано-Франківську майже 14 тисяч. І хоча далеко не всі з них добиваються встановленої законом доплати через суд, ситуація доволі напружена. Люди, в черговий раз поставлені в принизливі черги, різко критикують і таку державну політику, і діяльність суду.
«Це просто знущання з тих пенсіонерів, – каже Олександр С., який півроку вибивав в судах, належну його мамі надбавку, а тепер вже третій місяць поспіль не може отримати на руки виконавчий лист. – Чим вони там зайняті ті судді?.. Хамство там процвітає! Вони – каста, а ми тут – прохачі прийшли… Це несправедливо і некрасиво!»         
Чоловік розповів, що особисто чув, як сержант міліції послав на «три букви» стареньких, які штовхалися під дверима суду на вулиці. «Я передзвонив у міліцію до чергового, про це повідомив, то бачу на другий день, людей вже запускають всередину», – додав він.
На думку пана Олександра, яку розділяє немало позивачів, все це спланована акція проти пенсіонерів, щоб затягнути процес, створити відчуття непереборних перешкод. Люди гадають: це робиться тому, що виплатити всі борги Пенсійний фонд просто не в змозі. Є випадки, коли пенсіонери переставали добиватися доплати до пенсії, бо не мають на це здоров’я.
«Мені важко дати оцінку таким скаргам, – каже В.Оліяр. – Дуже часто громадяни приходять сюди з поганим настроєм і в більшості випадків спостерігається зневажливе ставлення до працівників суду. Провокують часто наших працівників на конфлікт. А враховуючи те, що кожного дня тут перебуває надмірна кількість людей, працівники в якійсь мірі виснажені й морально. Тому, можливо, десь і спостерігаються якісь конфлікти. Але це не є в нас правило. Швидше, виняток. Ми працюємо над тим, щоб таких випадків було якомога менше».
Також він запевняє, що з середини жовтня минулого року, згідно з інформаційним листом Вищого адміністративного суду України, справи «дітей війни» розглядаються в скороченому провадженні, яке виключає обов’язкову участь сторін у розгляді справи. Така процедура, за його словами, триває від двох до трьох тижнів.
25 Лютого 2011, 12:18

Західний кур'єр
Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...
Додати новий коментарОстанні новини з категорії Де-Юре:
Сільськогосподарські підприємства підлягають реєстрації платниками ПДВ на загальних підставах з 1 січня 2017 року
30 Грудня 2016, 9:40
В Івано-Франківську прокуратура через суд стягнула 216 тис. грн боргу з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій
29 Грудня 2016, 17:17
За порубку майже півсотні ялинок про підозру повідомлено мешканцю Верховинського району
29 Грудня 2016, 16:51
За зниженими ставками акцизного податку можливо ввезти не більше одного легкового автомобіля
29 Грудня 2016, 14:04
На Прикарпатті до 7 років позбавлення волі засуджено київського рецидивіста
29 Грудня 2016, 7:13
Платники податків мають право подавати звітність засобами електронного зв’язку
28 Грудня 2016, 16:07
Якщо сім'я зекономила субсидію, вона має право не платити обов'язковий платіж
27 Грудня 2016, 16:05
ПНУ оскаржить рішення міської ради щодо передачі спорткомплексу "Олімп"
27 Грудня 2016, 11:18
Прокуратура Івано-Франківської області протидіє гральному бізнесу: припинено діяльність 17 закладів та вилучено 334 одиниці комп’ютерної техніки (фото, відео)
27 Грудня 2016, 8:08
На Прикарпатті за ухилення від сплати понад 4 млн грн податків повідомлено про підозру директору ТзОВ
27 Грудня 2016, 7:42
В Івано-Франківську судитимуть киянина-шахрая, який через фіктивне підприємництво ошукав державу на понад 350 тис. грн
26 Грудня 2016, 11:20
На Прикарпатті водія, який наїхав на п’ятьох дітей, засуджено до 3 років ув’язнення
26 Грудня 2016, 8:09
Прокуратура спільно з УЗЕ припинила діяльність ще 11 гральних закладів на Прикарпатті
26 Грудня 2016, 7:40
Франківці не поспішають ставати присяжними
23 Грудня 2016, 14:35
За втручання прокуратури Івано-Франківської області фермера зобов’язано використовувати понад 145 га землі за цільовим призначенням
23 Грудня 2016, 7:15
На Прикарпатті реалізаторам алкоголю та тютюну нараховано майже 2,3 мільйона гривень штрафів
22 Грудня 2016, 18:32
На Прикарпатті за грабежі та крадіжки засудили групу молодиків
22 Грудня 2016, 8:55
При виплаті винагороди іноземцю єдиний внесок не сплачується
21 Грудня 2016, 21:22
У Франківську засудили стоматолога-“наркобарона”
21 Грудня 2016, 19:43
Який митний режим застосовується при ввезенні громадянами транспортних засобів на митну територію України з метою ремонту?
21 Грудня 2016, 12:48
Заповнення декларації акцизного податку особами, що реалізують пальне
20 Грудня 2016, 12:45
На Прикарпатті прокуратура оскаржила в суді безкоштовне використання на алкоголі знаку держпідприємства вартістю понад 7 млн грн
16 Грудня 2016, 15:42
Декларація з акцизного податку за грудень 2016 року подаватиметься за новою формою
16 Грудня 2016, 9:45
"ОПОРА" заявляє про порушення на виборах в прикарпатських ОТГ
15 Грудня 2016, 20:30
Платники єдиного податку можуть самостійно відмовитися від застосування спрощеної системи оподаткування
15 Грудня 2016, 16:30