Пропозиції Народного Руху України до нового законопроекту «Про вибори народних депутатів України

Народний Рух України вніс пропозиції та зауваження до доопрацьованого проекту Закону України «Про вибори народних депутатів України», оприлюдненого для обговорення на сайті Міністерства юстиції України 27.05.2011 р.

Зауваження загального характеру

1. За двадцять років Незалежності в Україні так і не було кодифіковано виборче законодавство. Вибори різних рівнів відбуваються без жодної міжрівневої уніфікації, що вносить сум’яття у виборчий процес. Кожні нові вибори в Україні проводяться фактично за новими правилами, які досить часто враховують інтереси лише одного чи кількох суб’єктів виборчого процесу. На наше переконання, існує нагальна необхідність у розробці єдиного Виборчого Кодексу зі сталими та уніфікованими правилами проведення виборів.
2. На нашу думку, пропорційна система виборів народних депутатів України, за якою були проведенні останні вибори до Верховної Ради України у 2007 році, які були визнані світовою спільнотою як демократичні, є найбільш оптимальною для сучасної України. З огляду на це, повернення до змішаної пропорційно-мажоритарної системи виборів, як це запропоновано в Проекті, є кроком назад.
Досвід застосування змішаної системи виборів на парламентських виборах 2002 року показав, що у вітчизняних умовах така система дозволяє суттєво спотворювати результати волевиявлення громадян за рахунок т.зв. «адміністративного ресурсу» в одномандатних виборчих округах. Більше того, така виборча система не сприяє структуруванню політичних сил у парламенті, що негативно впливає на законодавчий процес.
Ми вважаємо хибною думку про те, що пропорційна система віддалила Верховну Раду від людей, оскільки на сьогодні депутати «не прив’язані» до виборчих округів. Це проблема не виборчої системи, а наявної політичної культури. Спираючись на минулий досвід функціонування мажоритарної системи вборів, варто нагадати, що більшість народних депутатів «успішно» забували про проблеми власного округу аж до наступних виборів.
З огляду на зазначене, найбільш оптимальним був би перехід до пропорційної виборчої системи з відкритими списками. Варто зауважити, що проектом передбачено обрання половини від конституційного складу Верховної Ради України за пропорційною системою виборів із закритими списками, а отже це призведе до збереження всіх недоліків існуючої пропорційної виборчої системи, позбавить виборців будь-якої можливості впливати на формування списків кандидатів у народні депутати України.
3. Неприйнятною є заборона участі у виборчому процесі блоків політичних партій. Теза про те, що виборчі блоки є штучними політичними утвореннями є хибною, оскільки в такому разі потрібно заборонити і участь політичних партій як суб’єктів виборчого процесу, адже політичні партії, як і блоки політичних партій, є об’єднаннями, створеними громадянами, і показник т.зв. «штучності» в них ідентичний.
4. Підвищення виборчого бар’єру з 3% до 5%, як це передбачено Проектом, фактично позбавить переважну більшість політичних партій можливості взяти участь у розподілі депутатських мандатів.
На нашу думку, підвищення виборчого бар’єру з 3% до 5% призведе до спотворення волевиявлення громадян України, оскільки голоси виборців, які проголосують за партії, виборчі списки яких отримають менше 5% голосів, будуть розподілені між «партіями-переможницями», всупереч волі цих виборців (на позачергових парламентських виборах 2007-го року при встановленому 3% бар’єрі таким чином були розподілені більш ніж 1,6 млн. голосів виборців). У даному випадку мова йде про значне збільшення кількості голосів виборців, які будуть розподілені між партіями-переможницями.

Зауваження та пропозиції до окремих положень Проекту

До Розділу ІV «Виборчі комісії»

1. Порядок формування складу окружних та дільничних виборчих комісій, передбачений ст.ст. 27, 28 Проекту, відповідно до якого до складу виборчої комісії обов’язково включаються по одному представнику від політичних партій, депутатські фракції яких зареєстровані в Апараті Верховної Ради України поточного скликання, ставить в нерівні умови учасників виборчого процесу. Зважаючи на те, що в поточному скликані Верховної Ради України свої фракції мають лише 3 політичні сили, які представляють провладну більшість (Партія регіонів, Комуністична партія України та Народна Партія), ці політичні партії будуть мати привілейоване становище по відношенню до інших політичних партій на подання кандидатів до складу виборчих комісій. З огляду на це, у проекті варто передбачити рівні права для всіх політичних партій у формуванні складу виборчих комісій, шляхом проведення жеребкування. Крім того, на рівні закону варто визначити порядок проведення такого жеребкування.
2. Встановлення у статті 33 Проекту кворуму на засіданні окружних та дільничних виборчих комісій на рівні половини від їх складу з одночасною можливістю прийняття рішення комісією більшістю від присутніх на її засіданні може призвести до того, що рішення комісії будуть прийматися меншістю від її складу. З огляду на зазначене, пропонуємо встановити кворум на засіданні комісії не менше ніж 2/3 від її складу.
3. Статтею 37 Проекту не передбачено право політичної партії на відкликання поданого нею члена виборчої комісії за власною ініціативою. Варто надати таке право політичній партії за умови, що заява про відкликання члена комісії може подаватися не пізніше ніж за 2 дні до проведення голосування з одночасним внесенням іншої кандидатури.

До Розділу VII «Висування і реєстрація кандидатів у депутати»

4. Статтею 52 Проекту політичні партії позбавлено права висувати кандидата у депутати одночасно як в одному окремому одномандатному виборчому окрузі, так і в кількох виборчих округах чи одночасно включати його до списку кандидатів у депутати в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі. Це є обмеженням пасивного виборчого права громадян. Крім того, кандидат, який висунутий партією у одномандатному виборчому окрузі, втрачає мотивацію агітувати за партію, яка його висунула. З огляду на зазначене, пропонуємо надати можливість кандидату у депутати, висунутому партією, балотуватись як в одномандатному, так і в багатомандатному виборчому окрузі одночасно.
5. Проектом встановлено грошову заставу для політичної партії, що висунула виборчий список кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі у розмірі 2000 мінімальних заробітних плат (станом на 01.12.2011 р. розмір грошової застави становитиме понад 2 млн. грн.). Такий розмір грошової застави є невиправдано високим та обмежує право політичної партії брати участь у виборах.
6. Однією з підстав для відмови у реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати є «порушення законів України при висуненні кандидатів у депутати» (п.1 ч. 1 ст. 60 Проекту). Дане формулювання є занадто узагальненим. Для уникнення зловживань варто на рівні закону встановити вичерпний перелік підстав для відмови у реєстрації, в тому числі уточнити про які саме порушення йде мова.

До Розділу IX «Передвиборна агітація»

7. Необхідно на рівні закону гарантувати право виборців вільно і всебічно обговорювати передвиборні програми партій, політичні, ділові та особисті якості кандидатів у депутати, вести агітацію за або проти партій, кандидатів у депутати.
8. Необхідно встановити мінімальні вимоги до тривалості та змісту політичної реклами в аудіовізуальних засобах масової інформації. Такі вимоги певною мірою будуть стимулювати покращення змісту політичної реклами та її об’єктивне сприйняття виборцями. Крім того, варто заборонити переривати політичну рекламу чи агітаційні заходи комерційною рекламою.
9. Необхідно заборонити використання у передвиборчій агітації «прихованої» політичної реклами, яка, в тому числі, може бути спрямована на дискредитацію певного кандидата (кандидатів).
10. Варто встановити обмеження у доступі до ефіру журналістів, ведучих теле- та радіопрограм, які одночасно є кандидатами у депутати, на час передвиборної агітації заборонити їм вести теле- та радіопрограми.
11. Необхідно заборонити проведення перевірок засобів масової інформації у період передвиборної агітації.

До Розділу ХІ «Голосування та встановлення результатів виборів депутатів»

12. Встановлення у ст. 91 Проекту як необхідної умови для визнання дільничною виборчою комісією голосування на виборчій дільниці недійсним виявлення фактів незаконного голосування у обсязі, що перевищує 10% кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, фактично є узаконеним обсягом фальсифікацій. З огляду на зазначене, пропонуємо встановити, що дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, незалежно від обсягу фальсифікацій.

06 Червня 2011, 21:00

Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...
Додати новий коментарОстанні новини по темі:
За зниженими ставками акцизного податку можливо ввезти не більше одного легкового автомобіля
29 Грудня 2016, 14:04
Про закупівлю товарів, робіт і послуг за кошти міжнародної технічної допомоги у рамках проекту «Івано-Франківська область – край для туризму»
29 Грудня 2016, 8:04
Президент підписав Державний бюджет України на 2017 рік
28 Грудня 2016, 7:40
При виплаті винагороди іноземцю єдиний внесок не сплачується
21 Грудня 2016, 21:22
З 1 січня українські канали стануть платними
07 Грудня 2016, 19:42
Що потрібно знати про СНІД
02 Грудня 2016, 19:42
Ліс гуцулам, експертам дулю: у Франківську люди протестують проти вивозу кругляка
02 Грудня 2016, 18:58
ЗГІДНО ІЗ "ЗАКОНОМ САВЧЕНКО" У 2016 РОЦІ ПІДЛЯГАЮТЬ ЗВІЛЬНЕННЮ МАЙЖЕ 36,9 ТИСЯЧ ОСІБ
30 Листопада 2016, 17:19
Опубліковано закон, що дає можливість Національній раді накладати штрафи на ліцензіатів за порушення законодавства
29 Листопада 2016, 19:43
EX.UA закривають
17 Листопада 2016, 13:39
Роботодавці нараховують єдиний внесок у розмірі 22 відс. суми заробітної плати найманим працівникам
15 Листопада 2016, 11:21
Кошик від уряду
11 Листопада 2016, 19:47
Спиртзавод в Підгайчиках став жертвою керівництва "Укрспирту"
02 Листопада 2016, 22:18
Мінсоцполітики: Членам сімей осіб, смерть яких пов’язана з участю в масових акціях громадського протесту, виплачуються доплати до пенсії у зв’язку з втратою годувальника
01 Листопада 2016, 19:40
Роздрібна торгівля виключно столовими винами може здійснюватись суб’єктами господарювання без наявності ліцензій
01 Листопада 2016, 10:08
Роботодавці Івано-Франківська спрямували до соціальних фондів більше 720 млн. грн. єдиного внеску
28 Жовтня 2016, 17:18
Феміда в ступорі
27 Жовтня 2016, 12:45
Порошенко підписав закон про карикатури і пародії
26 Жовтня 2016, 10:58
Добровольці й держава:
25 Жовтня 2016, 20:31
Мер Франківська пригрозив відключити всі будинки від централізованого опалення
25 Жовтня 2016, 16:58
Франківська облрада: ніхто не знає, коли і де проводять прийом депутати
25 Жовтня 2016, 16:03
Освіту чекає перезавантаження
24 Жовтня 2016, 16:54
У Франківську керівників навчальних закладів таки призначатимуть за контрактом
21 Жовтня 2016, 18:57
Набрав чинності закон щодо оптової торгівлі алкогольними напоями, виготовленими з власного (не придбаного) виноматеріалу
20 Жовтня 2016, 11:53
Рада надала пенсії матерям-військовослужбовцям, які втратили чоловіка в АТО
19 Жовтня 2016, 12:48