Парламентські курилки

yadrin.com

В Україні тютюновим компаніям заборонили рекламуватися в ЗМІ і проводити промоакції, але зберегли головний для виробників цигарок дозвіл - на рекламу в місцях продажу. Тютюнові лобісти знайшли прихильників у всіх парламентських фракціях.

- Нє, ну здоровий дядько, нашо тобі ця «футболка з приколом»? Тим більше, вона явно мала буде...

Двоє кремезних чоловіків років 30 мнуться біля сигаретного кіоску, що поруч із зупинкою автобуса.

- Ну, не знаю, прикольно - малому віддам. Це ж безплатно - а я все одно курю, то чого б одразу дві пачки не взяти?!

Футболка за дві пачки, сумка, наліпка, брелок чи запальничка за кожну додаткову сигарету... Та відтепер продавці не зможуть зваблювати покупців подарунками - заборонено законом.

«Свідомо» вже розслідувало, як за нового президента точилися бої за останні бастіони бізнесу, який Світовий банк вважає однією з ключових причин високої смертності українців. Під тиском віце-прем'єра Бориса Колеснікова уряд на півроку затягнув рішення про страшні малюнки, що мають з'явитися на кожній пачці. А в парламенті друзі тютюнового бізнесу два роки відтягували закон про повну заборону реклами сигарет. За оцінкою того ж банку, така заборона може на 7% зменшити 11-мільйонну армію курців в Україні.

У цих боях не було поділу на владу та опозицію. Цей поділ - для мітингів, для Шустер-live. А в реальності закон про повну заборону найактивніше просував член Партії регіонів Юрій Мірошниченко - представник президента в Раді. А в Раді проти закону боролися інші регіонали - Анатолій Кінах та Артем Синиця. Вони наполегливо пропонували залишити тютюновим виробникам право на промоакції. Услід за ними «нашоукраїнка» Ксенія Ляпіна з бютівкою Оленою Кондратюк воювали за право газет та журналів відкривати рубрики для реклами паління.

Ареною дворічної битви за заборону реклами став парламентський комітет з питань медіа. Впродовж останнього року на бік тютюнників перейшла більшість його членів - бютівці Микола Баграєв, Олена Кондратюк, Олександр Абдулін, регіонали Олена Бондаренко, Володимир Ландік, Орест Муц, Олексій Федун та самооборонець Юрій Стець. Лишень голова комітету Андрій Шевченко та його колега з БЮТу Віктор Уколов разом з комуністом Олександром Голубом стояли за повну заборону.

Прийшла осінь, і поруч з афганцями біля огородженого новим парканом парламенту стали активісти громадської коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну». І Рада проголосувала! Закон про заборону реклами сигарет підтримали дві третини парламенту. Повністю - комуністи, Народна партія та група «Реформи заради майбутнього». Більше половини голосів дала "Наша Україна - Народна Самооборона". У фракціях Партії регіонів та Блоку Тимошенко за заборону проголосувала меншість (от вам і політичне протистояння), але й цього вистачило. М'яч тепер в ногах Віктора Януковича. Якщо він підпише закон, тютюнові компанії втратять чимало можливостей залучати нових клієнтів.

Що програли продавці сигарет?

  1. Рекламу в усіх друкованих засобах масової інформації. Їм більше не можна рекламуватися навіть у так званих «спеціалізованих виданнях».

  2. Право проводити акції рекламного характеру. Їм залишили право на виставки за умови, що на них допускаються лише працівники підприємств, які мають ліцензію на оптову торгівлю або виробництво тютюнових виробів. Чому це важливо? Бо перекриває шлях прихованій рекламі в аеропортах, магазинах - там, де до цього часу такі акції проводилися під вивіскою «спеціальних виставкових заходів».

  3. Рекламу в Інтернеті - крім веб-сайтів, що розраховані на повнолітню аудиторію. Як це визначатиметься - покаже лише практика. Прихильники заборони вірять, що реклама тепер можлива лише на порносайтах.

  4. Тютюнникам заборонили лотереї, ігри, конкурси та інші розважальні заходи, де задля участі треба було купити сигарети.

  5. Їм заборонили обмінювати свій товар на будь-що.

  6. Новий закон забороняє використовувати в рекламі сигарети чи навіть процес куріння. Так що тепер блондинка з ролику "АТМА" - препарату, що обіцяє курцям позбавити від наслідків куріння - вже не має тримати у руках цигарку.

  7. Якщо виробник сигарет хоче дати гроші на дискотеку, дитячий спортивний турнір чи спортмайданчик - хай дає. Але назватися він вже не має права.

  8. І тютюновим компаніям також заборонили давати гроші державі, навіть на боротьбу зі шкідливими звичками.

Проти останньої заборони кілька разів виступав давній противник обмежень для тютюнового бізнесу - Тарас Чорновіл: «Цей закон - відмивання грошей деяких фондів. І якщо хтось з депутатів Верховної Ради  отримав ті гроші, то хай принаймні він покається, а не ті, хто тут багато кричать!»

Можливо, Тарас мав на увазі гроші мера Нью-Йорка Майкла Блумберга та творця Microsoft Біла Гейтса? Вони в усьому світі фінансують обмеження для тютюнового бізнесу. На прохання «Свідомо» один з активістів антитютюнових кампаній Андрій Скипальский оцінив обсяг їхньої допомоги в Україні в суму до мільйона доларів впродовж останніх трьох років. За словами Андрія, ці гроші виділяються насамперед на PR-кампанії та дослідження.

Тютюнові компанії витрачали на рекламу та "благодійність" в десятки разів більше.

Що залишили сигаретам?

«Поруч з нашою школою ціла окупація. Що тут скажеш - одразу три кіоски і всюди блимають і крутяться «сигаретні» картинки. І що - навіть на 50 метрів не тягне», - викладачка географії в одній зі столичних шкіл Світлана Вікторівна - одна з тих, хто підписався під зверненням до депутатів, щоб заборонити рекламу сигарет на місці продажу.

Її не почули. Цей найважливіший з бастіонів, і тютюновий бізнес його втримав. Чому? 80% покупців приймають рішення, що купувати, в самому магазині. Тому залишити собі рекламу на місці продажу - завдання номер один.

Соратниця регіонала Мірошниченка по активній боротьбі за обмеження тютюнового бізнесу Леся Оробець з «Фронту змін» намагалася переконати депутатів: «Ви бачили, у що перетворилися каси у супермаркетах? Це абсолютно законна зараз реклама, і ми її залишимо, якщо ми не приймемо цю поправку. Колеги, величезна просьба підтримати».

У бій вступила не менше активна, тільки на іншому - тютюновому - боці барикад, депутатка з БЮТ Олена Кондратюк. Аргумент не був занадто красномовним: «Ми її відхилили, тому що тут дуже великий... В принципі, вона є альтернативною до іншої норми, що ми її лишили в першому читанні. Вона дуже доповнена великим переліком, що, в принципі, теж є до іншого закону - про державне регулювання виробництва спирту та тютюнових виробів».

Але для депутатів цього вистачило. Вони зберегли тютюновому бізнесу відеомонітори з яскравими картинками, величезні плакати і наклейки у будь-яких місцях продажу: від гігантських супермаркетів до маленьких кіосків.

«Я вам так скажу, якби норму по рекламі на місці продажу не прибрали - закон би провалили. Це такий собі компроміс - щоб і наче людям краще, але й тютюнове лобі не образити», - не під запис заявив один з депутатів «Свідомо».

Так вчинили і комуністи, і литвинівці, і групи «Реформи заради майбутнього», які інші заборони підтримали одноголосно. Менше половини голосів за заборону реклами в місцях продажу віддала "Наша Україна - Народна самооборона", менше чверті - блок Тимошенко. І лише 2 зі 193-ох депутатів правлячої Партії регіонів - це сам автор закону Юрій Мірошниченко та Геннадій Самофалов.

Досвідчені очі помітили, як під час голосування цієї пропозиції між депутатськими рядами, розкинувши руки, бігав Михайло Чечетов. «Диригент» регіоналів сигналізував їм: «не голосувати».

«Свідомо» поцікавилося в парламентаря, чому.

- От Ви бачили це на екрані, а я знаю - що коїться по той бік екрану. Ще раз кажу, за закон проголосувала більшість - і голубі,  і білі, і сині, і всі. Тому він прийнятий у тій редакції, яка зможе мінімізувати кількість курців.

- А чому зберегли рекламу на місці продажу?

Якби її не було, то не проголосували б за закон.

- Це такий компроміс з виробниками?

Ну який компроміс?

- А Ви особисто - за чи проти повної заборони реклами сигарет?

Звичайно, за. Ми ведемо здоровий спосіб життя. В якій ще партії два олімпійських чемпіони? Де ще є з десяток кандидатів в майстри спорту? Найздоровіша партія, яка культивує спорт і подає приклад. Ми не куримо і не п'ємо. Тільки мінералку.

Що далі?

«Для нас це перемога, але часткова. Це вже третя спроба заборонити рекламу. Справді, потроху, потроху, але справа йде. Тепер ми чекаємо на креативні ідеї від продавців сигарет. Всі ж прекрасно розуміють, шпаринки залишилися. Щоб їх прибрати, вихід тільки один - рекламу треба забороняти абсолютно всю», - вкотре наголошує Ганна Гопко, мотор коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну».

 

Галицький Кореспондент

30 Вересня 2011, 11:00

Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...
Додати новий коментарОстанні новини з категорії Влада:
Франківський виконком затвердив новий порядок розміщення вивісок
30 Грудня 2016, 18:09
На засіданні колегії департаменту охорони здоров’я ОДА обговорили стан справ у медичній галузі
30 Грудня 2016, 11:19
У прикарпатській поліції відбулося засідання поліцейської комісії
30 Грудня 2016, 8:52
Марія Савка: Івано-Франківська область готова до оперативного реагування на надзвичайні ситуації у період прийдешніх свят
30 Грудня 2016, 8:09
30 грудня - засідання виконавчого комітету
30 Грудня 2016, 7:14
Аграрії Прикарпаття проаналізували стан галузі за 2016 рік
28 Грудня 2016, 16:59
Відтепер ми співпрацюємо з Попасною
28 Грудня 2016, 8:30
Відбулося засідання колегії управління спорту
28 Грудня 2016, 8:08
Марія Савка: Опалювальний сезон на Івано-Франківщині проходить у злагодженому режимі
27 Грудня 2016, 14:04
У селі Слобідка, на Городенківщині, де проживає майже 700 громадян, відкрито новий заклад культури
27 Грудня 2016, 8:57
В облдержадміністрації відбувся семінар для новообраних голів ОТГ
27 Грудня 2016, 8:34
Оперативна нарада
27 Грудня 2016, 6:36
На центральне теплопостачання Івано-Франківська чекає повна модернізація
26 Грудня 2016, 18:30
В Івано-Франківську стартує проект оновлення тролейбусного парку
26 Грудня 2016, 18:06
Народний депутат з Коломиї Юрій Тимошенко зібрався у президенти
26 Грудня 2016, 16:01
Кінець епохи: депутати звільнили Ольгу Бабій з посади директора ОТБ “Галичина”
26 Грудня 2016, 14:58
Олександр Стратюк проінформував обласну раду про роботу органів прокуратури в 2016 році
26 Грудня 2016, 11:48
82-м учасникам АТО та їх сім’ям буде надано матеріальну допомогу на поліпшення житлових умов
26 Грудня 2016, 8:52
З нагоди Дня енергетика Президент відзначив прикарпатця
23 Грудня 2016, 19:43
Голова Франківської ОДА вибачився перед медиками за заборгованість по виплаті зарплати
23 Грудня 2016, 16:30
Для Снятинської ЦРЛ придбали новий УЗД-апарат
23 Грудня 2016, 13:42
Франківська міська рада затвердила надбавки меру, заступнику та секретарю
23 Грудня 2016, 13:13
Франківська міська рада планує будувати міст на Пасічну за кошти держави
23 Грудня 2016, 10:30
Франківський «Електроавтотранс» візьме кредит на 8 мільйонів для закупівлі тролейбусів
23 Грудня 2016, 10:08
У Франківську “Новий театр” став комунальним
22 Грудня 2016, 21:30