Єдиний податок у Калуші суттєво зросте

У вівторок відбулося громадське обговорення нових ставок єдиного податку для підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування. Влада оприлюднила проект рішення Калуської міської ради, який сама ж згодом визнала нежиттєздатним. Громаді дали можливість висловити думку “з приводу”. Проте, чи стане ця думка для депутатів міської ради основою для прийняття остаточного рішення?

За інформацією завідувача сектору з масово-роз’яснювальної роботи податкової інспекції Ольги Сопушинської, згідно із Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності”, фізичні особи-підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, з наступного року поділятимуться на три групи. Перша — підприємці, які не мають найманої робочої сили і дохід яких за рік не перевищує 150 тис. гривень. Друга — підприємці, які мають до 10 найманих працінвиків і дохід яких не перевищує 1 млн. гривень на рік. Третя — підприємці, які мають не більше 20 найманих працівників і дохід не більше 3 млн. гривень на рік.

До спрощенців також відносяться і юридичні особи, яких зараховано до четвертої групи. Граничний обсяг доходу за рік цієї категорії підприємців має становити до 5 млн. гривень, а кількість найманих працівників — до 50 осіб. Ставки єдиного податку становитимуть 3% з урахуванням ПДВ, або 5% — без ПДВ. Звітний період для платників податку першої групи є календарний рік, для всіх інших — календарний квартал.

Згідно із нововведеннями, підприємці тепер мають матеріальну змогу похворіти чи піти у відпустку. Так, платники єдиного податку І та ІІ груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку впродовж 1 календарного місяця на рік на час відпустки, а також — на період хвороби, підтвердженою копією листка непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.
За словами Ольги Сопушинської, закон зараз передбачає випадки, коли податок буде сплачуватися за підвищеними ставками у розмірі 15%, а також — коли свідоцтво платника єдиного податку може бути анульоване.

Від нововведень у законодавстві виграють, насамперед, ті підприємці, які мали найману робочу силу, оскільки з нового року не передбачається сплата 50% від визначеної ставки єдиного податку за кожного найманого працівника. Як пишуть "Вікна", загалом у Калуші близько 4,2 тис. підприємців. Тільки 400 з них не мають найманих працівників.

Ставки — максимальні. Часу на обговорення — півгодини
Згідно із Законом, фіксовані ставки єдиного податку для фізичних осіб-підприємців, які належать до І та ІІ груп платників, встановлюють сільські, селищні та міські ради, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць. Це — регуляторний акт, що має пройти процедуру громадського обговорення.

Тому у вівторок міська влада зібрала підприємців та громадян міста, щоб обговорити власні пропозиції. І на це передбачила... півгодини. Так, у понеділок на офіційному сайті Калуської міської ради з’явилося оголошення від управління економічного розвитку міста, яке запрошувало підприємців до участі в обговоренні проекту рішення міської ради “Про внесення змін до рішення міської ради від 27.01.2011 року №67 “Про місцеві податки і збори” у ПК “Мінерал” о 15.00. У цьому ж місці о 15.30 вже анонсувалася зустріч представників міської влади, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади з представниками малого та середнього бізнесу у рамках форуму “Влада і бізнес”.

Зустріч влади із громадою розпочалася із семінару за участю представників Калуської оДПІ та Пенсійного фонду та їхніх роз’яснень щодо змін у законодавстві. А потім, без будь-якого переходу, перерви чи анонсу влада розпочала громадські слухання, які виглядали, як мінімум, дивно. Так, процедура громадських слухань передбачає обговорення регуляторного акту та його впливу на громаду. Тобто, розглядається той документ, який готує міська влада і подає на розгляд громади. Між тим, громадські слухання де-факто розпочалися із пропозиції Калуської оДПІ встановити максимальні ставки єдиного податку для І та ІІ категорій — 10% і 20% відповідно. Хоча, пропозиція управління економічного розвитку Калуської міської ради виглядала значно ліберальніше: максимальний розмір ставки, оприлюднений у проекті рішення, становив 8% від мінімальної заробітної плати, мінімальний — 2%.

— Я вперше бачив таке ліберальне рішення міської ради, — зазначив голова Спілки малого та середнього бізнесу “Альтернатива” Володимир Іваницький. — Минулого тижня, ознайомившись із проектом рішення міської ради, я запропонував членам спілки також його проаналізувати і подати власні пропозиції чи зауваження. Тобто, ми хотіли грунтовно підійти до громадських слухань і вийти на діалог із владою.

Жодного зауваження від спілчан я не отримав. По-перше, пропозиція влади була досить позитивною, а по-друге, не всіх членів нашої спілки торкаються податкові нововведення. Тому на громадських слуханнях, від імені “Альтернативи” я висловив підтримку міській владі у прийнятті проекту запропонованого рішення.
Але несподівано проти виступили представники міської влади. За словами заступника міського голови з економіки Руслани Вайди, ставки єдиного податку, які міська влада сама ж запропонувала, — нереальні:
— Тут — нереальні ставки. Бо коли ми готували проект рішення, нам було невідомо, чи платитимуть наступного року підприємці податок у розмірі 50% від розміру єдиного податку за кожного найманого працівника. Ми порахували, що так, а законодавець цього не передбачив. На момент, коли готували рішення, ще не було відповідних роз’яснень та коментарів. Ми ж поспішали, щоб витримати процедуру регуляторного акту. А також ставили собі за мету вийти на рівень цьогорічних надходжень до бюджету. Адже це — фінансування соціальної сфери та розвитку інфраструктури.

Між тим, починаючи громадські слухання, міська влада не завдала собі клопоту ознайомити калушан із проектом рішення. Тобто, обговорення розпочалося “всліпу”. Уже після того, як у залі пролунали критичні зауваження, представники управління економічного розвитку роздали заздалегідь підготовлені проекти рішення. Хоча Руслана Вайда відразу ж зауважила: такі ставки єдиного податку міська влада не прийматиме. Прогнозований розмір ставок для І і ІІ категорій — 8% і 19%.
— Ви можете давати свої пропозиції. Але остаточне рішення все ж залишатиметься за міською радою. Можу сказати тільки одне: ставки єдиного податку у нас були найнижчими і залишаться такими ж, — попередила Руслана Вайда.

Фактично, міська влада підписалася під тим, що думка громади для міської ради не є надто важливим фактором. І — аж ніяк не вирішальним.

— У процесі громадських слухань у мене виникли зауваження до самої процедури проходження регуляторного акту, — зазначив у коментарі “Вікнам” Володимир Іваницький. — Ця процедура чітко прописана у законодавстві. Відтак, на громадських слуханнях калушани мали б обговорювати той проект рішення, який їм запропонувала і перед тим — оприлюднила влада. Навіть, якщо ставки там були нереальними, ми мали б їх обговорити і внести зміни. Хоча виникає запитання про належний рівень підготовки документу. В управлінні економіки працюють 23 особи, і, водночас, міська влада визнає, що проект — нежиттєздатний. Більше того, міська влада не проаналізувала очікувані надходження до бюджету. Адже, крім І та ІІ категорій, є ще ІІІ та ІV. Є і такі підприємці, які змушені були перейти на загальну систему оподаткування. Яким чином вплинуть нововведення з одного боку — на підприємців, з іншого — на місцевий бюджет?

Зрештою, процедура громадських слухань у місті чітко не визначена. Влада звикла до того, що громадські обговорення, зазвичай, проходять в’яло і неактивно, без суттєвих зауважень та за присутності переважно працівників бюджетної сфери міста. Однак, нещодавно громада змусила владу рахуватися зі своєю думкою, провівши громадське обговорення ідеї про встановлення у Калуші бюсту Пушкіна. Калушани активно висловили свою позицію, а наприкінці відбулося голосування за відповідну резолюцію. Відтак, під тиском громади, міська влада змушена була зняти питання про встановлення бюсту.
Яке ж рішення прийме міська рада щодо ставок єдиного податку, стане відомо вже незабаром.

paralleli.if.ua

28 Грудня 2011, 10:14
Теги: податки

Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...
Додати новий коментарОстанні новини з категорії Життя:
Мобільний додаток IFCITY - твоя афіша Івано-Франківська
21 Січня 2018, 18:12
У Коломиї в матері забрали 3-річну доньку
30 Грудня 2016, 17:20
Власники 3-х закладів харчування Коломиї не дозволили провести перевірку якості продуктів
30 Грудня 2016, 16:57
УГКЦ планує збудувати на Прикарпатті клініку Святого Луки
30 Грудня 2016, 16:31
Ігор Пасічняк у Рожнятівському районі ознайомився із роботою освітянських закладів
30 Грудня 2016, 16:03
Новорічна красуня у горщику
30 Грудня 2016, 15:42
В Івано-Франківську виміряли Індекс публічності місцевих рад
30 Грудня 2016, 14:31
Святкові заходи з нагоди 108-ї річниці від Дня народження Степана Бандери
30 Грудня 2016, 14:05
За результатами моніторингу прийняття місцевих бюджетів Івано-Франківськ на сьомому місці
30 Грудня 2016, 13:40
В облдержадміністрації відбулася презентація Всеукраїнського журналу «Антикорупційний вісник «Ваша Надія»
30 Грудня 2016, 11:48
11 літрів спирту в каналізацію: Інспектори знешкоджували спирт на ринку Калуша
30 Грудня 2016, 10:57
Маленька косівчанка потребує допомоги
30 Грудня 2016, 10:33
У селі на Долинщині відкрили водопровід
29 Грудня 2016, 22:12
ЦНАП Івано-Франківська оприлюднив графік роботи на свята
29 Грудня 2016, 21:21
В Івано-Франківську відремонтували приміщення дитячої художньої школи
29 Грудня 2016, 20:56
Побачила світ книга поезій Олександра Букатюка “МАДОННА МИРУ (рЕволюція духу)”
29 Грудня 2016, 20:34
Юним глядачам показали прем’єру вистави “Красуня і чудовисько”
29 Грудня 2016, 20:05
В Івано-Франківську запрацював новий пологовий зал
29 Грудня 2016, 19:45
У середмісті створили музей-кімнату на честь патрона Івана Франка
29 Грудня 2016, 18:29
Правоохоронці застерігають водіїв: не сідайте за кермо у нетверезому стані!
29 Грудня 2016, 17:42
Увага! Попередження про лавинну небезпеку
29 Грудня 2016, 15:40
В Івано-Франківську відкрили спортивний майданчик
29 Грудня 2016, 14:55
Прикарпатські художники перенесли красу рідних пейзажів на полотна
29 Грудня 2016, 14:30
На Прикарпатті паспортизували 43 водойми
29 Грудня 2016, 13:13
1 січня в Івано-Франківську святкуватимуть 108-у річницю з дня народження Степана Бандери
29 Грудня 2016, 11:47