З 16 грудня вступить у дію законодавча заборона куріння в публічних місцях, зокрема і в закладах громадського харчування – ресторанах, кав’ярнях, барах тощо. Турбота парламентарів про здоров’я громадян обійдеться в копієчку власникам закладів. «Галицький кореспондент» дізнавався, як власники ресторанів Івано-Франківська готуються до 16 грудня? І що думають про закон самі курці?

Штраф навіть за попільничку


Українські парламентарі прийняли Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів) ще півроку тому.

Нагадаємо, що закон про обмеження місць для куріння діє з 2005 року. Втім, півроку тому депутати розширили цей перелік. Отже, з 16 грудня забороняється курити не тільки в навчальних та медичних закладах, а й у ліфтах, на спортивних майданчиках, стадіонах, у під’їздах житлових будинків, підземних переходах, а також у кафе та ресторанах. Причому заборонені навіть електронні цигарки та кальян.

Власники чи орендарі приміщень зобов’язані або повністю заборонити куріння в своїх закладах, або відвести спеціальні місця для куріння. Курилки на підприємствах повинні бути обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму. Крім того, керівники фірм повинні розмістити наочну інформацію про шкоду, яку завдає здоров’ю людини тютюнопаління. Правоохоронці можуть оштрафувати орендаря чи власника фірми навіть за розміщення попільничок за межами приміщення для куріння.

До речі, за порушення закону для фізичних осіб штраф залишається на рівні 51-119 гривень, а для юридичних встановлюється у розмірі від 1000 до 10000 грн.

Ініціатори закону, який обмежує права курців, стверджують, що зміни до законодавства захистять людей, які змушені вдихати чужий дим. «Громадянам України постійно доводиться вдихати чужий тютюновий дим у громадських місцях та на робочих місцях. Особливо гостро стоїть проблема із місцями громадського харчування - кафе, ресторанами та барами, адже навіть за наявності зон для некурців дим поширюється всією територією закладу», - йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.

Творці закону також переконують, що реалізація законопроекту не впливатиме на видаткову та дохідну частини державного або місцевих бюджетів, а також не матиме негативного впливу і на ресторанну індустрію. Мовляв, приклади європейських країн свідчать про зростання прибутків у закладах громадського харчування від збільшення чисельності відвідувачів і збільшення продажу напоїв та їжі, що і є прямою метою цього бізнесу.

Франківськ готується до заборони

Кав’ярні та ресторани Івано-Франківська без ентузіазму сприймають повну заборону куріння у громадських закладах. Деякі заклади за кілька тижнів до вступу заборони в дію повісили на дверях попередження: з 16 грудня у нашому закладі курити заборонено. Інші встановили на столах таблички, на яких застерігають: за розміщення попільничок чи куріння в ресторанах з 16 грудня передбачено штраф у розмірі від 1000 до 10000 гривень. Правда, ресторатори воліють не уточнювати, що штраф платить не клієнт, а власник закладу. Лякають, певно, затятих курців.

Навіть у кав’ярнях, де поки що немає ніяких попереджень, персонал визнає, що доведеться дотримуватися закону. Для курців планують встановити попільнички за межами закладу харчування, а там - відповідальність за порушення закону перекладається на курця.

Не на диктофон власники закладів громадського харчування зізнаються, що способи обійти закон існують. До прикладу, можна закривати заклади у час-пік після 20-22 години вечора, в той час, як всередині відпочивають вдосталь «перевірених» клієнтів-курців. Або ж на окремих приміщеннях, до прикладу, VIP-залах повісити табличку «Адміністратор» і дозволяти там курити «своїм».

Попри те, що творці закону про заборону куріння обіцяють рестораторам збільшення прибутків, підприємці до цього ставляться скептично. До прикладу, ресторатор Ярослав Шкрібляк прогнозує, що із забороною куріння в ресторанній індустрії все-таки відбудеться невеликий спад. «У нас курить приблизно 15% клієнтів, ми надворі поставимо попільнички. І думаю, що заборона куріння на відвідуваність не вплине», - говорить Шкрібляк. Втім, сам підхід законотворців до боротьби за здоровий спосіб життя він вважає неправильним. «В цивілізованих країнах борються за здоровий спосіб життя тим, що піднімають ціни на тютюнові вироби, так само, як на алкоголь. З курцями борються не адміністративними, а економічними методами. А в нецивілізованих країнах завжди дешеві ціни на алкоголь і сигарети. До прикладу, якщо буде пачка сигарет коштувати 50-100 грн., то люди будуть курити менше в будь-якому разі. А заборонне законодавство – це своєрідне продовження совдепії», - каже ресторатор.

Лідер Громадської ініціативи «Права курців» Юрій Палійчук переконаний, що закон про заборону куріння не має нічого спільного із пропагандою здорового способу життя, і вважає його черговим тиском на підприємців. «За допомогою адміністративних штрафів у правоохоронців з’явиться нагода ще раз когось «пресанути» і обдерти. Якщо в Європі більш-менш нормально працює правоохоронна система, то нам до цього далеко, - говорить Палійчук. – До того ж, досвід європейських країн показує, що кількість курців там, де заборонили курити, не зменшується. Як приклад, візьмемо Іспанію чи Ірландію. А якщо подивитися на Польщу чи Болгарію, то там не пройшло і місяця після заборони куріння, як цілі галузі економіки почали занепадати. Виграють тільки контролюючі органи. Тобто якщо офіційний штраф на підприємстві становить 10000 грн., то неофіційно ресторани будуть платити 5000 тим структурам, які будуть їх покривати».

Закон з димком


Рівняємося на Європу?

Куріння у громадських місцях заборонене у багатьох країнах світу. До прикладу, в Австралії діє заборона на тютюнопаління у громадських місцях, але не заборонено курити на вулицях і на зупинках громадського транспорту. У Болгарії будь-яке велике кафе або ресторан мають окремі зали для курців і відвідувачів, які не палять. Якщо ресторан або кафе невеликі або у них тільки один зал, це означає, що палити там, швидше за все, можна: закон у цьому випадку залишає вирішення питання на розсуд власників. Заборонено палити в кіно, театрах, музеях, у громадському транспорті, лікарнях і таксі.

У Німеччині та Чехії з 2008 року діє заборона на куріння у громадських місцях. Заборонено палити у всіх закритих громадських місцях, на вокзалах, в громадському транспорті, в більшості ресторанів, барів, кафе і дискотек. Однак закон передбачає створення спеціальних місць для куріння. Порушник закону може бути оштрафований на суму до 1000 євро.

Греція, яка чи не найактивніше бореться з курінням, лідирує за кількістю курців в Європі. З 1 січня 2010 року в країні введено заборону на куріння у всіх громадських приміщеннях, у тому числі в ресторанах і кафе, у громадському транспорті та на стадіонах, на зупинках громадського транспорту, в нічних клубах і казино. Також у Греції заборонений продаж сигарет у великих торговельних і розважальних центрах. При цьому Греція залишається однією з небагатьох країн світу, і вже точно єдиною країною ЄС, в якій не існує вікового обмеження на продаж цигарок та інших тютюнових виробів. А в Нідерландах у кав’ярнях, де заборонений тютюн, без обмежень можна курити марихуану. У Фінляндії курити можна тільки у власній квартирі.

У Швейцарії у вересні цього року виборці на референдумі відкинули законопроект про повну заборону куріння у громадських місцях. Документ під назвою «Про захист від пасивного куріння» передбачав, зокрема, посилення вимог закону про обмеження куріння в барах і ресторанах, а також заборону куріння на робочому місці. Проти нових пропонованих норм виступили найбільші партії і уряд Швейцарії. Проти висловилися і понад дві третини учасників голосування.

Хто виграє?


Івано-франківці не дуже вірять, що закон про заборону куріння взагалі буде виконуватися. Як, наприклад, правоохоронці боротимуться з курінням у під’їздах? Чи не в кожному під’їзді, де курять, є незадоволені мешканці. Тепер вони будуть боротися з курцями не зауваженнями, а просто телефонувати 102. Після кількох сотень таких дзвінків правоохоронцям доведеться просто закривати очі на зловмисників та обурених мешканців…

Простіше ловити на гарячому порушників, які курять на вокзалах чи на вулицях. Втім, знайдеться якийсь відсоток правоохоронців, які за певну суму в кишеню погодяться не складати адміністративний протокол, а… якось домовитися.

Ресторани і кав’ярні також знайдуть спосіб обслуговувати любителів тютюну і домовитися з контролюючими органами. Отже, невідомо, як там складеться з пропагандою здорового способу життя, але точно у виграші буде той, з ким усі захочуть домовлятися…

Марія ГАВРИЛЮК

07 Грудня 2012, 8:04
Теги:

Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...
Додати новий коментарОстанні новини з категорії Життя:
Мобільний додаток IFCITY - твоя афіша Івано-Франківська
21 Січня 2018, 18:12
У Коломиї в матері забрали 3-річну доньку
30 Грудня 2016, 17:20
Власники 3-х закладів харчування Коломиї не дозволили провести перевірку якості продуктів
30 Грудня 2016, 16:57
УГКЦ планує збудувати на Прикарпатті клініку Святого Луки
30 Грудня 2016, 16:31
Ігор Пасічняк у Рожнятівському районі ознайомився із роботою освітянських закладів
30 Грудня 2016, 16:03
Новорічна красуня у горщику
30 Грудня 2016, 15:42
В Івано-Франківську виміряли Індекс публічності місцевих рад
30 Грудня 2016, 14:31
Святкові заходи з нагоди 108-ї річниці від Дня народження Степана Бандери
30 Грудня 2016, 14:05
За результатами моніторингу прийняття місцевих бюджетів Івано-Франківськ на сьомому місці
30 Грудня 2016, 13:40
В облдержадміністрації відбулася презентація Всеукраїнського журналу «Антикорупційний вісник «Ваша Надія»
30 Грудня 2016, 11:48
11 літрів спирту в каналізацію: Інспектори знешкоджували спирт на ринку Калуша
30 Грудня 2016, 10:57
Маленька косівчанка потребує допомоги
30 Грудня 2016, 10:33
У селі на Долинщині відкрили водопровід
29 Грудня 2016, 22:12
ЦНАП Івано-Франківська оприлюднив графік роботи на свята
29 Грудня 2016, 21:21
В Івано-Франківську відремонтували приміщення дитячої художньої школи
29 Грудня 2016, 20:56
Побачила світ книга поезій Олександра Букатюка “МАДОННА МИРУ (рЕволюція духу)”
29 Грудня 2016, 20:34
Юним глядачам показали прем’єру вистави “Красуня і чудовисько”
29 Грудня 2016, 20:05
В Івано-Франківську запрацював новий пологовий зал
29 Грудня 2016, 19:45
У середмісті створили музей-кімнату на честь патрона Івана Франка
29 Грудня 2016, 18:29
Правоохоронці застерігають водіїв: не сідайте за кермо у нетверезому стані!
29 Грудня 2016, 17:42
Увага! Попередження про лавинну небезпеку
29 Грудня 2016, 15:40
В Івано-Франківську відкрили спортивний майданчик
29 Грудня 2016, 14:55
Прикарпатські художники перенесли красу рідних пейзажів на полотна
29 Грудня 2016, 14:30
На Прикарпатті паспортизували 43 водойми
29 Грудня 2016, 13:13
1 січня в Івано-Франківську святкуватимуть 108-у річницю з дня народження Степана Бандери
29 Грудня 2016, 11:47