Суто внутрішньоукраїнська справа — нагородження званням Героя України провідника ОУН Степана Бандери й визнання на державному рівні борцями за незалежність України всіх, хто за неї воював, включно з ОУН та УПА, набула гострого міжнародного резонансу. Якщо реакція Росії на все, що не йде в унісон з російською історією та політикою, традиційно негативна й нікого вже не дивує, то заяви інших історичних сусідів не менше здивували своєю безцеремонністю. Причому від них повіяло малоприхованою українофобією й неприхованим бажанням навчити українців «правильної» історії.  У першій частині статті мова йшла про заяви представників єврейства. Нині — реакція Польщі.

Однобічна історичність

Ніяк не можуть зрозуміти, що кожен народ має своїх героїв і наші ронорові західні сусіди — поляки. Хоч вони й мало зважають на Москву, однак не менше за наших східних сусідів впали в тотальну історичну істерику від рішень Ющенка стосовно визнання Бандери та УПА й взялися повчати українців «правильної» української історії, нахабно втручаючись у внутрішні справи України.

Ця пошесть охопила фактично весь польський політикум аж до найвищого керівництва. Президент Л. Качинський після певних роздумів і собі вслід за осуджувальними заявами політиків Польщі виступив з критикою В. Ющенка й заявив, що його держава  «однозначно негативно» ставиться до діяльності ОУН. Як повідомляється на офіційному сайті польського президента, УПА й ОУН брали участь в масових вбивствах польського населення на національному ррунті в східних районах Другої Речі Посполитої, в результаті яких загинуло понад 100 тис. людей. Качинський навіть вважає, що «політичні інтереси в Україні запанували над історичною справедливістю».

Звичайно, Качинський не був ні першим, ні останнім польським інтерпретатором суто українських рішень. Лавину коментарів від політиків, «кресов’яків» та інших комбатантів, науковців і т. д. нема навіть потреби переказувати, настільки всі вони по-польськи глибоко патріотичні й національно сконсолідовані. З усіх них фонтаном б’є переконаність в історичній правоті поляків незалежно від місця їх збройних зіткнень з українцями. Якщо це відбувалося на Закерзонні — то поляки неодмінно вимушено вбивали, тероризували, виселяли українців у відповідь на «збродні» (злочини) УПА. Якщо на Волині — то теж вимушено вбивали у відповідь для захисту невинних поляків. Якщо українці десь співпрацювали з німецькими окупантами — то це колаборація. А якщо поляки — то це просто факт, безперечно, пов‘язаний з великопольською місією — відновленням Речі Посполитої в історичних кордонах («од можа до можа») у співпраці хоч би з дияволом. У цих польських координатах місця для українців із їхньою боротьбою за самостійну Україну, звичайно, немає, бо ж не мають права «різуни» замахуватися на споконвічну мрію благородних поляків. Якщо ОУН під проводом С. Бандери здійснила кілька терористичних актів проти польських чиновників-шовіністів, то цю організацію донині так і називають терористичною, водночас намагаючись не згадувати про загарбання Західної України, пацифікацію 30-х років та інші акти терору проти українців у рамках державної політики Польщі, зовсім не вважають терористичною АК, яка теж тероризувала, але українців. Хоч і злочини вояків цієї структури та подібних до неї ще недостатньо вивчені в Україні з відомої причини — московський комуністичний режим не допускав до цього, а все ж і того, що нині відомо про це, вистачає, аби пред’являти й полякам історичні рахунки у відповідь на їхні домагання.

Польські воєнізовані структури зовсім не були миротворцями з-під стягу ООН — переодягнувшись у вишиванки, як розповів «Галичині» директор Тернопільського обласного державного архіву Олег Клименко, який займається вивченням цієї проблематики, польські «боювки» чи «кеди» (диверсійні команди) нищили українське населення і передусім його національний провід. Часом це робили спільно не тільки з німцями, а й з енкаведистами... Керівником АК на Станіславівщині був професор ветеринарії під псевдом «Глобус».

А хіба пам’ятаються справи давніших днів?! Коли поляки боролись за свою державу, розчинену між Австрією та Росією, то задля підтримки з боку українського народу в цій боротьбі саме вони придумали гасло «За нашу і вашу свободу». Але моментально забули про це, коли в 1921 році підписали злочинний договір з Радянською Росією про розподіл України. Українські дослідники знайшли таємну доповідну записку прем’єра польського еміграційного уряду В. Сікорського до його найближчого політичного оточення, в якій той стосовно Варшавської угоди між Пілсудським і Петлюрою говорить, що «повернення до цього експерименту українсько-польського союзу є сьогодні божевіллям і глибоко помилковим». Це і є класичним прикладом польської «рації стану», тобто державного інтересу.

Відомий ще один вельми промовистий історичний факт: намагаючись припинити розбрат, митрополит УГКЦ Андрей Шептицький звертався до римо-католицького єпископа Твардовського з проханням видати спільне звернення ієрархів до вірних щодо припинення кровопролиття. Але поляк відповів: Церква не може втручатися в... політичні справи. Попри це українська сторона все ж видала послання під назвою «Не убий!», яке в роки війни мало величезний вплив.

Хоч поляки воліють про це не говорити, але трагедія воєнних літ виросла саме з передвоєнної політики Польщі. Не буває безпричинної агресії одного народу супроти іншого. На Волині, як і загалом на всій Західній Україні, в роки німецької окупації точилася жорстока братовбивча боротьба за державне й політичне майбутнє цієї землі між гнобленим місцевим українським людом і його військом — УПА та озброєним польським підпіллям усіх політичних мастей, котре попри свою кількісну меншість на цій українській етнічній території було зорієнтоване на утвердження саме «польськості» цієї землі.

Нині важко встановити загальну кількість українських втрат, зрештою, як і польських. На думку наших істориків, під час польсько-української війни 40-х років загинуло десь до 20-25 тисяч українців і до 60 тисяч поляків. Дослідження цієї проблематики в Україні перебувають ще на початковій стадії. Останнім набутком у цьому плані стала книжка історика і. ільюшина «УПА і АК. Протистояння в Західній Україні (1939—1945)», презентація польського видання якої відбулася торік у Варшаві й викликала гостру критику польських патріотів.

Сусіди-поляки не обмежилися заявами й коментарями. Саме після заяви Качинського 5 лютого організовано відбулися пікетування українських дипустанов у Варшаві, Кракові, Любліні та Вроцлаві, основним гаслом яких було: «Бандера, ОУН—УПА і СС «Галичина» — ганьба і осуд». З цього приводу наш краянин  Л. Винник, який нині живе в Швайцарії, написав Е-поштою авторові цих рядків: «Нині бачив по польському телебаченню роз’юшених поляків, які демонстрували  під українською амбасадою у Варшаві. Жодної різниці від москалів немає».

Того ж дня у відповідь відбулися пікети польських установ в Україні із засудженням проявів українофобії й шовінізму в Польщі. «Польща має вибачитися за політику примусової полонізації, яка велася на українських землях починаючи з XV століття. Ця політика особливо розгорнулася в ХХ столітті, після окупації території Західно-Української Народної Республіки, згодом набувши системного та структурного характеру», — йшлося в заяві українських пікетувальників.

Якщо наші народи насправді прагнуть взаємного примирення і прощення, то не можна, як це робить сьогодні польська сторона, приписувати всі історичні гріхи виключно ОУН—УПА та Україні. Це був апогей попередньої історії, непростих, кривавих сторінок в співжитті обох народів, вина за які лежить на обидвох сторонах. А тому нині безапеляційно звинувачувати лише українців в тому, що сталося понад 65 років тому, означає наново роздмухувати вогонь неприязні між народами. Хоч з вини німців загинули мільйони поляків, однак нині пересічний поляк, згідно з соціологічними опитуваннями, своїм головним ворогом вважає українця. Німець — другий, росіянин — третій. Звичайно, на такі настрої в Польщі впливає й обставина сильної Німеччини й слабкої України.

Якщо імперіяльна ностальгія за втраченими землями за Бугом та сила польської «рації стану» стосовно України й далі будуть на тому ж рівні, як оце тепер, поляки далі вказуватимуть, кого повинні мати за своїх героїв українці, то відносини між двома сусідніми державами матимуть тенденцію лише до погіршання. А спільні зусилля обох народів до історичного порозуміння та примирення впродовж останніх двох десятиліть будуть марно втрачені...

18 Лютого 2010, 15:38
Теги:

Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...
Додати новий коментарОстанні новини з категорії Політика:
Головою Космацької ОТГ обрали діючого голову сільської ради
19 Грудня 2016, 18:31
У Тлумачі 12 партій змагатимуться за 26 депутатських мандатів
16 Грудня 2016, 18:54
Три територіальні громади Коломийщини через тиждень обиратимуть місцеву владу
08 Грудня 2016, 18:06
Троє прикарпатців увійшли до складу політради партії "Укроп"
28 Листопада 2016, 8:37
На Прикарпатті стартувала підготовка до перших виборів в об’єднаних громадах
08 Листопада 2016, 20:04
18 грудня у семи ОТГ Івано-Франківщини відбудуться вибори
11 Жовтня 2016, 9:43
На Прикарпатті 8 об’єднаних громад чекають на вибори
04 Жовтня 2016, 20:39
Михайло Королик очолив Івано-Франківську обласну організацію ВО "Свобода"
20 Вересня 2016, 21:28
ЦВК прийняла 100% протоколів з ОВК. Переміг Віктор Шевченко
18 Липня 2016, 20:16
Чесно: Вибори на Прикарпатті – змагання політичних обіцянок
14 Липня 2016, 18:27
Левко Лук’яненко у Франківську: “Сьогодні потрібно зробити парламент більш гідним”
12 Липня 2016, 16:17
У виборах по 85 округу члени ДВК від “технічних” кандидатів де-факто працюватимуть на одного кандидата
06 Липня 2016, 20:05
У Калуші на базарі Тягнибок агітував за кандидата від “Свободи”
04 Липня 2016, 10:07
Вибори на Прикарпатті: коли і кого з кандидатів ми почуємо і побачимо?
01 Липня 2016, 13:17
У виборчому окрузі №85 виборців спокушають безкоштовними святами, подарунками та екскурсіями
30 Червня 2016, 11:50
Велика кількість кандидатів – політична технологія для дезорієнтації виборців, – М.Лисюк голова КВУ в області
24 Червня 2016, 14:29
Стали відомі імена ще трьох кандидатів у парламент по округу №85
16 Червня 2016, 8:07
На калуському окрузі зареєстровано вже дев’ять кандидатів
13 Червня 2016, 17:20
ОПОРА: ЦВК зареєструвала ще 3 кандидатів по округу №85 та здійснило заміну у складі комісії
08 Червня 2016, 12:23
На Прикарпатті селяни не пішли голосувати, тому що не впевнені, що їм виділять кошти на дитячий садок
28 Березня 2016, 20:53
Нині в «Правому секторі» відбуваються неконтрольовані процеси, – Ярош
26 Лютого 2016, 18:58
Сич стверджує, що сесію обласної ради не скликають через БПП
26 Листопада 2015, 21:23
Ігор Насалик привітав Руслана Марцінківа з перемогою
16 Листопада 2015, 17:43
ЦВК оприлюднила інформацію про явку в другому турі місцевих виборів
16 Листопада 2015, 15:21
Івано-Франківська ТВК оголосила результати виборів в Івано-Франківську
16 Листопада 2015, 12:02