У проміжку між хлібними і картопляними, тривають жнива макові. Макові плантації тішать щедрим урожаєм, а полювання на них стає щораз жорсткішим. 

    З початком липня настає гаряча пора полювання на маковиння, бо квіти  цвітуть, тоді їх шукати легше.

    Згідно  з Кримінальним Кодексом України ст.310 фізичним та юридичним особам заборонено вирощувати снодійний мак чи коноплі без спеціального на те дозволу та пов'язаних з ним заходів охорони цих посівів. До кримінальної відповідальності притягають осіб, які мають на городі більше 100 голівок маку або 20 рослин конопель. Покарання передбачає штраф у сумі 50 неоподаткованих мінімумів або перебування за ґратами терміном від 3-х до 7 років.

    Цьогоріч  за фактами незаконних посівів нарковмісних рослин вже порушено 11 кримінальних справ. Станом на 16 липня виявлено 30 фактів незаконних посівів. Найбільше з однієї ділянки вилучили 3 000 рослин маку, в середньому посіви складаються з 600-800 головок.

    «Ділянки, де вирощують коноплі цьогоріч не виявлено, – повідомив керівник ЦЗГ УМВС України в Івано-Франківській області Василь Гультайчук. – Але вони у нас є, бо часто восени натрапляємо на марихуану. Як відомо марихуана – це листя конопель. Вже тоді у досудових слідствах з’ясовується звідки сировина і знаходимо господарства, де її вирощували». 

    Кайфу маловато

    Збирання  маковиння для наркоманів – робота сезонна, тому найбільше у пошуках кайфової здобичі активізувалися саме вони. Надрізають лезом кожну головку та бинтом вимакують рідину. Зібране молочко вже дома над вогнем висушують, добавляють ангідрид і варять. Більше у «благодатний» зелений мак не додають нічого. Доводять до потрібної кубатури та вживають ін’єкційним шляхом.

    «Зелений мак класний, а з сухого процес виготовлення наркотиків набагато довший», – зізнається наркозалежна Наталя. Жінка вживає наркотики вже десятки років, тому про них знає усе. Каже, що з сухих макових головок витрушують вміст, бо зернята зайві, далі на м’ясорубці маковиння перемелюють. Для виготовлення наркотику треба додавати спеціальний розчинник, ангідрид, соду і оцет. Процедура небезпечна, бо підчас варки розчинник може вибухнути, тому треба бути пильним. А сам процес приготування займає близько години часу.

    Макове  стебло для варки наркотику не підходить взагалі. «Спроби щось зварити були, але сухого стебла треба дуже багато і толку з нього дуже мало», – розповідає наркозалежна.

    Структура наркоринку впродовж останніх років змінилась дуже. Синтетичні наркотики набирають все більшої популярності, незважаючи на це залежних, які полюють за маком не зменшується. Щоправда це категорія старих наркоманів, молодь більше схиляється до сучасних. «Ті, хто вживав мак продовжує шукати його, – зізнається Наталя. – Молодь присіла на синтетичні наркотики, вона з них почала і переходити на щось інше не збирається».

    Наркотична омана за всіх часів коштувала недешево. До прикладу, Субітекс у таблетках – 350 грн. Однієї пігулки вистачає: від двох таблеток на день, або однієї на два дні (в залежності від вживаної дози). Один куб готової «ширки» коштує  50 грн. Одноразова доза від 2 до 5 кубів. Сухий мак: одна склянка коштує до 150 грн., при варці виходить 5 кубів «ширки». Перевага Субітексу – препарат тримає довше, практично добу. Мак має слабшу дію, ним треба ширнутися кілька разів на день.   

    Дістати усі складники для варки наркотиків важко, тому багато купують уже готову ширку. Деякі наркомани починають полювання власноруч, але скаржаться, що в селах з року в рік купити суху соломку важче. Приходиться до дилерів звертатися, в них вже давно місцевий ринок збуту маковиння налагоджений, бо селяни, які заробляли на кайфі були завжди. Підприємливі окремо зернята на продаж висипають і окремо переробляють висушені макові головки. Їх самі ж перемелюють, аби товар менш об’ємним був.

    ««Популярних» районів в області немає. В любий напрямок, куди не поїдь, усюди можна знайти маковиння», – підтверджує Наталя.  

    На  пиріжки?

    Минулого  року на Прикарпатті господарства, які вирощували мак на промисловому рівні були, нині – жодного. «Цього року ні одине господарство області ліцензію централізовано не отримало», – каже Василь Гультайчук.

    Щоб створити таке підприємство слід мати спеціальну ліцензію, дозвіл брати  у Києві. В документі обумовлені правила вирощування та догляд за маковою плантацією. Особливою умовою роботи агрогосподарства має бути укладений договір із державною службою охорони. Впродовж дозрівання та збирання маку ділянка повинна патрулюватися круглодобово. Після збору урожаю макову солому збирають на купу, спалюють, а поле одразу переорюють.

    Існує думка, що вирощування маку – справа стовідсотково рентабельна. Навіть при середній урожайності можна отримати 4-5 центнерів зілля з гектара посіву. Але чому прикарпатські господарства відмовились від прибуткової справи – невідомо. 

    Колись, ще радянська міліція з наркоманами боролася. Нині наркозалежність визнали як хворобу. У міліції пояснили, що борються з злочинцями, які паратизують на наркоманах. Ловлять тих, хто продає їм сировину та завозить синтетичні наркотики, а садити за ґрати наркозалежних вони не зобов’язані.  

Офіційно. За даними МОЗ, щороку кількість наркозалежних збільшується на 10-20%

    У обласному наркодиспансері зареєстровано близько 10 тис. осіб. Але цифра не відображає реальної дійсності. Адже на облік ставлять лише тих, хто звернувся на лікування або здійснив злочин у стані наркотичної залежності. В іншому випадку статистики ніхто не веде. Ймовірно вказану цифру слід множити на п’ять.

    Попри всі існуючі методики лікування  від наркотичної залежності кількість  наркоманів щороку збільшується. Про це говорять самі ж хворі.
23 Липня 2009, 22:22
Теги:

Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...
Додати новий коментарОстанні новини з категорії Медіа:
Прес-конференція присвячена початку реалізації проекту «Назустріч письменнику»
26 Грудня 2016, 7:16
Прес-конференція членів комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності
16 Грудня 2016, 7:15
Прес-конференція Консула Аргентинської Республіки в Україні Арієля Макса Санчеса Ромеро
13 Грудня 2016, 7:10
До уваги представників ЗМІ!
07 Грудня 2016, 17:18
Прес-конференція з нагоди підбиття підсумків акції «Децентралізаційний марафон» на Прикарпатті
06 Грудня 2016, 7:39
Прес-брифінг з нагоди представлення компанією Google Україна результатів кампанії «Цифрове перетворення Івано-Франківської області»
28 Листопада 2016, 7:13
Брифінг голови Державної регуляторної служби України Ксенії Ляпіної
28 Листопада 2016, 6:40
Прес-конференція директора департаменту охорони здоров’я ОДА Мирона Матейка
25 Листопада 2016, 7:12
Брифінг представників Асоціації міст України
22 Листопада 2016, 7:18
Прес-конференція з нагоди Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом
14 Листопада 2016, 7:12
Прес-конференція народного депутата України Анатолія Матвієнка
10 Листопада 2016, 6:38
Прес-конференція начальника САД Василя Буджака щодо ходу проведення ремонтних робіт на дорогах Прикарпаття
04 Листопада 2016, 7:42
Прес-конференція про виявлення порушень законодавства прокурорами
06 Жовтня 2016, 6:39
Прес-конференція щодо скверу перед друкарнею
04 Жовтня 2016, 7:14
Обласний семінар з питань розвитку етнографічного руху на Івано-Франківщині
28 Вересня 2016, 6:34
Прес-конференція баскетбольного клубу “Говерла”
15 Вересня 2016, 7:18
На радіо «Вежа – 107 FM» щоденно виходитиме програма Тараса Прохаська – «Поради на щодень»
13 Вересня 2016, 10:05
Брифінг ідеолога реформи децентралізації влади в Україні, директора Інституту громадянського суспільства Анатолія Ткачука
13 Вересня 2016, 7:20
Брифінг керівництва Львівської залізниці
07 Вересня 2016, 17:42
Прес-конференція, присвячена "Святу хліба"
06 Вересня 2016, 7:17
В Івано-Франківському обласному військовому комісаріаті відбудеться брифінг
30 Серпня 2016, 22:21
Прес-кнференція з нагоди відкриття курсів чеської мови в Івано-Франківську
30 Серпня 2016, 7:16
Передсезонна прес-конференція НФК “Ураган”
26 Серпня 2016, 7:18
Прес-конференція “Дому Сірка”
23 Серпня 2016, 6:37
Прес-конференція міністра юстиції України Павла Петренка
22 Серпня 2016, 7:39