http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bb/GasDepositDiagram.jpgОсвоєння родовищ так званого сланцевого газу на Західній Україні дозволить збільшити видобуток блакитного палива вдвічі і позбутися газової залежності від Росії.

За даними минулорічних звітів енергетичних компаній США, торік американці вперше за останні сім років випередили російський "Газпром" за видобутком природного газу. Досягти такого прориву вдалося завдяки впровадженню новітніх технологій, які дозволяють розробляти нетрадиційні родовища блакитного палива - так звані поля сланцевого газу.

Нещодавно з'явилися повідомлення про значні поклади сланцевого газу на території Польщі, суміжній із Львівсько-Волинським вугільним басейном на Заході України. За оцінками спеціалістів, його запаси на польській території можуть становити 1,36 трильйона кубометрів, а видобуток цього палива дасть змогу полякам не тільки перейти на повне газове самозабезпечення, але й імпортувати газ до Європи. Інтерес до польської частини покладів сланцевого газу уже виявили великі нафтогазовидобувні компанії ExxonMobil і Chevron.

А одна із п'яти найбільших енергетичних компаній світу, французька Total, зацікавилася видобутком сланцевого газу в Україні, підписавши угоду про оцінку запасів родовищ у Західній Україні із приватною канадською компанією EuroGas Inc. Голова правління EuroGas Вольфганг Рауболл відзначив, що, за попередніми оцінками, "товщина формацій сланцевого газу в Західній Україні істотно більша, ніж на успішних полях сланцевого газу в США". Якщо запаси сланцевого газу будуть підтверджені, то Total може викупити права на його видобуток, а Україна отримає від 15 до 20 мільярдів кубометрів газу на рік - це половина від того, що нині імпортується із Росії. Майже таку ж кількість природного газу видобувають щороку в Україні традиційними методами, тобто загальний видобуток може зрости вдвічі.

Як стало відомо, до досліджень запасів покладів сланцевого газу на Західній Україні наразі залучено фахівців інституту геології та геохімії горючих копалин (ІГГГК) НАН України у місті Львові. Як повідомили репортерові "ГК" джерела в цьому науково-дослідному закладі, якусь конкретну оцінку перспектив видобутку сланцевого газу на Західній Україні можна буде зробити щонайменше через 2-3 місяці.

"Сланцевий газ - це той самий природний газ, але його поклади залягають не в традиційних для наших газових родовищ пастках, а у горизонтальних порожнинах у породах сланцю, - розповіли репортерові "ГК" фахівці ІГГГК НАН України. - Його видобуток відрізняється від звичного і потребує запровадження новітніх технологій".

Спосіб успішно видобувати сланцевий газ винайшла американська фірма Chesapeake Energy. Суть методу полягає в тому, що для видобутку газу замість безлічі одиночних вертикальних свердловин пробурюється одна, від якої на великій глибині розходяться горизонтальні свердловини, довжина яких може сягати 2-3 км. Потім у пробурені породи закачується під тиском суміш піску, води і хімікатів. Гідроудар руйнує перегородки газових кишень, відбувається вихід газу, який міститься в породі, він збирається і відкачується через усе той же вертикальний стовбур. Подібний підхід дозволяє проводити видобуток газу в густонаселених районах, оскільки на поверхні інфраструктура мінімальна і не вимагає відведення великих площ.

Як повідомили репортерові "ГК" в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу (ІФНТУНГ), така технологія освоєння газових родовищ насправді добре відома українським спеціалістам. Однак, як запевняють фахівці ІФНТУНГ, розроблення родовищ сланцевого газу - це віддалена перспектива, яка потребує багатьох років наукових досліджень і відповідного обладнання для газовидобутку.

"В Україні є достатньо родовищ "нормального" природного газу - на тому ж таки шельфі Чорного та Азовського морів, у межах Дніпровсько-Донецької западини, - сказав у розмові з репортером "ГК" доктор геолого-мінералогічних наук, професор Борис Маєвський. - У зовнішній зоні Передкарпатського прогину можна без проблем пробурити свердловину з дебетом до 2 тисяч кубометрів на добу. Проблема не в тому, що газу в Україні немає, а в тому, що його не видобувають. Досить поцікавитися, який на сьогодні в Україні метраж бурових робіт, щоб у цьому переконатися. Я вважаю, що доцільніше було б сконцентрувати зусилля на освоєнні українського сектора акваторій Чорного та Азовського морів і бурити на глибини понад 5 кілометрів у межах Дніпровсько-Донецької западини та Передкарпатському регіоні. А вже паралельно з цим проводити дослідження щодо покладів сланцевого газу та можливості його видобутку".

Довідка

За даними Міжнародного енергетичного агентства, світові запаси сланцевого газу сягають 456 трлн. кубометрів, з яких найбільша частка - 174 трлн. - сконцентрована в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, 72 трлн. - на Близькому Сході та у Північній Африці, а 60 трлн. кубометрів - у Латинській Америці. Найбільші поклади сланцевого газу знаходяться в США, Росії, на Близькому Сході, в Австралії і Китаї. За ними йдуть Канада, Індія, Німеччина, ПАР, Україна, Казахстан. Незважаючи на те, що на сьогодні на так званий нетрадиційний газ (зв'язаний газ, шахтний метан і сланцевий газ) припадає лише 4% від загальних покладів газу у світі, у 2008 році 12% газу було видобуто саме з нетрадиційних джерел.

 

30 Квітня 2010, 14:45
Теги:

Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...
Додати новий коментарОстанні новини з категорії Життя:
Мобільний додаток IFCITY - твоя афіша Івано-Франківська
21 Січня 2018, 18:12
У Коломиї в матері забрали 3-річну доньку
30 Грудня 2016, 17:20
Власники 3-х закладів харчування Коломиї не дозволили провести перевірку якості продуктів
30 Грудня 2016, 16:57
УГКЦ планує збудувати на Прикарпатті клініку Святого Луки
30 Грудня 2016, 16:31
Ігор Пасічняк у Рожнятівському районі ознайомився із роботою освітянських закладів
30 Грудня 2016, 16:03
Новорічна красуня у горщику
30 Грудня 2016, 15:42
В Івано-Франківську виміряли Індекс публічності місцевих рад
30 Грудня 2016, 14:31
Святкові заходи з нагоди 108-ї річниці від Дня народження Степана Бандери
30 Грудня 2016, 14:05
За результатами моніторингу прийняття місцевих бюджетів Івано-Франківськ на сьомому місці
30 Грудня 2016, 13:40
В облдержадміністрації відбулася презентація Всеукраїнського журналу «Антикорупційний вісник «Ваша Надія»
30 Грудня 2016, 11:48
11 літрів спирту в каналізацію: Інспектори знешкоджували спирт на ринку Калуша
30 Грудня 2016, 10:57
Маленька косівчанка потребує допомоги
30 Грудня 2016, 10:33
У селі на Долинщині відкрили водопровід
29 Грудня 2016, 22:12
ЦНАП Івано-Франківська оприлюднив графік роботи на свята
29 Грудня 2016, 21:21
В Івано-Франківську відремонтували приміщення дитячої художньої школи
29 Грудня 2016, 20:56
Побачила світ книга поезій Олександра Букатюка “МАДОННА МИРУ (рЕволюція духу)”
29 Грудня 2016, 20:34
Юним глядачам показали прем’єру вистави “Красуня і чудовисько”
29 Грудня 2016, 20:05
В Івано-Франківську запрацював новий пологовий зал
29 Грудня 2016, 19:45
У середмісті створили музей-кімнату на честь патрона Івана Франка
29 Грудня 2016, 18:29
Правоохоронці застерігають водіїв: не сідайте за кермо у нетверезому стані!
29 Грудня 2016, 17:42
Увага! Попередження про лавинну небезпеку
29 Грудня 2016, 15:40
В Івано-Франківську відкрили спортивний майданчик
29 Грудня 2016, 14:55
Прикарпатські художники перенесли красу рідних пейзажів на полотна
29 Грудня 2016, 14:30
На Прикарпатті паспортизували 43 водойми
29 Грудня 2016, 13:13
1 січня в Івано-Франківську святкуватимуть 108-у річницю з дня народження Степана Бандери
29 Грудня 2016, 11:47