Дрес-код – шлях до чеснот? Або Хоч дресуй нас, хоч кодуй – мало що отримаєш (в сенсі поваги до влади)

Не знаю, наскільки активно обговорювали цю подію в офісах  та  кав’ярнях міста, але те, що вона буквально сколихнула ЗМІ та Інтернет – незаперечний факт. Численні інформагенції та веб-сайти повідомили про те, що голова ОДА Михайло Вишиванюк запровадив дрес-код для тих, хто заходить до приміщення облдержадміністрації. До такого кроку голова вдався після зустрічі в одному з коридорів “білого будинку” з суб’єктом в шортах та з ланцом на шиї, якого Михайло Васильович із властивим йому почуттям гумору нарік  Попандопалом. Ця здибанка так вразила очільника обласної виконавчої влади, що Вишиванюк розпорядився не пускати до адмінбудинку чоловіків у джинсах, майках, сандалях. Обмежено також доступ жінкам у надто відвертому вбранні. Причому, за даними джерел на Грушевського, 21,  нововведення стосується  не лише державних службовців, а поширюється також на відвідувачів владної будівлі. І хоч наразі це – лише усна вказівка (документально оформити своє ноу-хау Вишиванюк збирається найближчим часом), з 21 липня її вже почали виконувати.

Обґрунтовуючи власну ініціативу, пан Михайло стверджує, що «дрес-код – це самодисципліна в першу чергу, культура», за нею можуть судити про українську владу, повагу до неї і про Україну”.

Запроваджений дрес-код, стане додатковою перепоною для тих, хто хоче зайти в білий будинок і, очевидно, має на це повне право. У зв’язку з цим мимоволі напрошується аналогія з нещодавньою спробою встановити при  вході до ОДА турнікет, до якої більш ніж два роки вдалася ОДА в часи головування Миколи Палійчука. Одним з ідеологів нововведення, здається, був тодішній заступник голови облдержадміністрації та керівник її апарату Олег Коржак. Встановлення турнікету його хрещені батьки також мотивували необхідністю підвищення дисципліни службовців, протидією запізненням на роботу, передчасним втечам з робочого місця та “самоволкам”. Водночас, цей крок обласної влади показав: у “білому будинку” як свого часу співав вікопомний “Наутилус Помпилиус”, «мерилом работы считают усталость», й основним  критерієм діяльності держслужбовця досі є кількість , просиджених у кабінеті людино-годин. Багато хто побачив тут також намагання влади відгородитися, віддалитися від співгромадян. Слід сказати, що до того часу, в тому числі в часи “антинародного режиму Кучми”, адмінспоруда чудово обходилася без   турнікетів та загорож. 

Автори турнікетного ноу-хау, схоже, не вельми переймалися  його законністю (жоден правовий акт не передбачає повноважень ОДА запроваджувати у своїх приміщеннях пропускний режим), Не збентежило “помаранчевих” й не дуже гармонійне поєднання турнікету  із декларованою ними політикою прозорості,  відкритості та доступності влади. У підсумку, на мою думку, встановлення турнікету суттєво не підвищило виконавську дисципліну та ефективність діяльності адміністрації, зате зашкодило іміджу тодішньої влади, збільшило й без цього немале число тих краян, хто після відставки обласного керівництва зітхнув якщо не з радістю, то з полегшенням.

Одним з перших кроків нового/старого голови ОДА М. Вишиванюка став демонтаж горе-турнікету. Це було сприйнято як обнадійливий знак. І ось тепер нам знову ставлять перепони для проникнення у владні кабінети – тепер шляхом запровадження дрес-коду.

У практиці цивілізованих країн, на яку посилається шанований мною Михайло Васильович, дрес-код запроваджується для співробітників установ чи компаній, а також для  обмеженого кола учасників певних заходів (як-от прийоми, звані гостини тощо ). Дрес-код для державних службовців при цьому підлягає обов’язковій регламентації в офіційних документах, що ґрунтуються на чинному законодавстві. Уряд М. Азарова раніше декларував  намір запровадити дрес-код для державних посадовців, однак до появи відповідної постанови чи розпорядження це лишатиметься лише наміром.

Та попри всі благі наміри, якими керувався керівник ОДА, очевидним є те, що так званий дрес-код не можна в наказовому порядку застосовувати до громадян, які відвідують “білий будинок” По-перше, з правової точки у голови ОДА навряд чи є повноваження встановлювати для громадян будь-які не передбачені законом обов’язки або обмеженням (а дрес-код, як для відвідувачів,  так і, до речі, до службовців,  законом наразі не передбачено). По-друге, з моральної сторони питання, не зовсім коректною є ситуація, коли влада ставить додаткові вимоги для тих, за чиї податки вона існує. Влада не може і не повинна виховувати громадян (тим більше – сучасна влада в сучасній Україні), не за це ми їй платимо, а за надання певних адміністративних послуг.

Що ж до поваги до влади..... Зараз про потребу в такій повазі нерідко говорять представники нової владної команди, і до  нинішньої короткої заяви голови ОДА можна було почути, скажімо,  розлогі розважання на цю тему від ватажка “регіоналів” у ВР О. Єфремова. Поваги  відверто прагне будь-яка влада. Однак, власник джинсів та футболки, який приїхав з Косова і був недопущений через цей самий дрес-код до “білої хати”, навряд чи більше поважатиме владу і навряд чи охарактеризує цю ненормативну новацію нормативною лексикою (і буде повністю правий). Адже у взаєминах влади та громади навряд чи доречна радянська логіка: бояться, отже поважають («Чтобы все дрожали, чтобы уважали», як любить повторювати Вовк з мультісторії про Капітошку, яку із задоволенням дивиться мій малюк).  Така повага є недовговічною – повага до радянського режиму мала скінчитись, бо ті, що боялись, забирали страх у власні могили, а  людин, а на зміну їм народжувались  люди, що вже  не мали страху як і кожне нове молоде життя.  Куди більш міцною та природною є повага  взаємна, повага, заснована на довірі, а не на дресурі (до речі, схоже, що  слова дресура та дрес-код, співзвучні невипадково.

Як практикуючий юрист дозволю собі зауважити, що авторитет судової влади суттєво не збільшився від того, що судді стали носити мантії, і від того, що до них стали звертатися “Ваша честь”. Водночас один мій знайомий адвокат, який вдягав костюм та краватку на судові засідання, тепер заходить у святилище Феміди у джинсах та сорочці поверх них. На моє запитання про зміну іміджу колега відповів, що багатий досвід роботи в судах знищив у ньому будь-який пієтет та трепет перед місцями відправлення правосуддя.

У випадку запровадження дрес-коду, як і у випадку запровадження турнікету, влада проявляє турботу про зовнішні, можливо, важливі, проте – другорядні атрибути. Суть же влади, суть її авторитету є куди глибшою. Не дарма народ каже, що по одежі лише зустрічають. І нинішній владі, не зважаючи на її запевнення щодо приходу всерйоз та надовго, вже треба думати про те, якими поглядами дивитимуться їй услід

Кирило Рубановський Матеріал опубліковано на правах співпраці

27 Липня 2010, 15:33

Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...


Коментарі:

Автор: Мироненко, 27 Липня 2010, 16:18
Пропоную пускати людей лише у дорогих костюмах на модних машинах і з конвертом. А всі інші зайдуть у білий дім, коли стануть такими, як сказано у першому реченні
Відповісти

Автор: Гість, 27 Липня 2010, 16:36
дрес-код ввели, забули ще про фейс-контроль... але тоді всі мордовороти, що при владі зайти не зможуть у свої кабінети. точно, фейс-контроль не введуть...
Відповісти

Автор: Гість, 27 Липня 2010, 17:12
Хрєновий ви юрист, пане Кирило. Бо якби були добрим юристом, то знали б що в будь-якій державній установі існують "Правила внутрішнього розпорядку", які затверджуються саме головою ОДА. Так що по відношенню до працівників ОДА (а там не лише держслужбовці) Вишиванюк має повне право вносити свої пропозиції, а якщо буде відповідне погодження голови трудового колективу чи голови профспілки, то питання буде закрите.
Відповісти

Автор: Наталія Кобильчак, 30 Липня 2010, 16:58
Шановний Гість, 27 Липня 2010, 17:12, перш ніж оцінювати професійні якості інших, необхідно орієнтуватися в тих питаннях, які піднімає автор в статті, принаймні, з точки зору законодавства, і для початку ознайомитись зі змістом окремих нормативно-правових актів. А насамперед не завадить і статтю автора уважніше прочитати. Щодо ПВТР, то не в будь-якій державній установі вони затверджуються головою ОДА, а якщо і затверджуються, то не головою ОДА. Щоб не бути голослівною: «Трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням власника або уповноваженого ним органу і виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) на основі типових правил.» (абзац перший статті 142 КЗпП). Гадаю, зміст термінів «подання (пропозиція)» та «затвердження» не тотожний. І чи були внесені відповідні зміни до ПВТР ОДА? P.S. Если закона нет внутри, его нет и снаружи (с)
Відповісти

Автор: Рубановський, 27 Липня 2010, 18:13
Читайте уважніше статтю. Перше,, я говорив про відсутність повноважень ОДА встановлювати обмеженя для громадян і наполягаю на цьому. Друге, Правила розпорядку нічого не говорять про дрес-код - наразі існує лише усна вказівка голови, Третє, де Ви шановний бачили у трудовому законодавстві таку причину недопущення працівника на робоче місце, як невідповідність дрес-коду
Відповісти

Автор: Гість, 28 Липня 2010, 14:21
Це так Вишиванюк від народу закрився. Сам нарікав на Палійчука, що той, встановивши турнікет, не допускає таким чином народ до влади. Хоча то був метод примусити клєрків займатися роботою, а не вештатися по магазинам у робочий час. А сам Вишиванюк, що тепер зробив. Ввів дрес-код. Добре якби лише для працівників ОДА, а той для мешканців міста та області. Тим самим зробив все аби проста людина не змогла зайти до "білого дому". От тобі і близькість влади до людей. Взагалі то хай почне із себе, щоб в екрані волохаті руки не торчали і хай говорити навчиться, а потім береться за інших.
Відповісти

Додати новий коментарОстанні новини по темі:
Франківські болячки: знати, щоб лікувати
06 Лютого 2015, 14:56
На Прикарпатті правозахисники допоможуть виборцям та постраждалим внаслідок суспільно-політичних подій
14 Квітня 2014, 11:35
На Івано-Франківськ чекає нова концепція інформаційної політики
01 Березня 2012, 14:03
Відбулось перше засідання громадської ради при Івано-Франківській міській раді
28 Вересня 2011, 9:44
Хотіли, як краще, а вийшов... Податковий кодекс
13 Серпня 2010, 10:26
Клони не винні
21 Липня 2010, 15:04
Утопленність в морі плебейства то ще не є демократія
15 Липня 2010, 9:44