Фонд держмайна України (ФДМУ) у вівторок продав блокуючий пакет акцій АТ «Прикарпаття-обленерго» — 25,021 відсотка одним лотом за мінімальну ціну 86,364 мільйона гривень інвестиційній компанії ТзОВ «Магнум-капітал» (м. Київ).

Якщо аналізувати цю подію, то найперше, що, безперечно, привертає увагу і викликає багато запитань, це ціна угоди. Зокрема про те, в чиїх інтересах у цьому разі діяв ФДМУ? Адже торгів фактично не було. Хоча попередньо йшлося про те, що, крім ТзОВ «Магнум-капітал», буде ще один покупець — інвестиційна компанія «Конкорд-капітал» (м. Київ), насправді вийшло по-іншому. Другий покупець, за повідомленням ЗМі, начебто не сплатив гарантійного внеску і внаслідок цього не був допущений до торгів. Це, м’яко кажучи, виглядає надто дивним з огляду на бездоганну ділову репутацію «Конкорд-капіталу» в Україні, а також і в ряді держав СНД, зокрема в Російській Федерації. На жаль, нам наразі не вдалося отримати коментар керівника інвестиційної компанії, оскільки, як повідомила PR-менеджер ІК «Конкорд-капітал» Ольга Вельгус, він перебуває у закордонному відрядженні.

Втім, запитання виникали б навіть і тоді, якби конкурентні торги таки відбулися.

За блокуючий пакет акцій одного з найпривабливіших акціонерних товариств України, яким є «Прикарпаттяобл­енерго», мали б активно торгуватися як покупці з України, так і з багатьох зарубіжних держав — Росії, США, можливо, Німеччини чи Казахстану. Чому так не сталося? — це також дуже велике запитання. Фонд держмайна України, по суті, віддав акції «Прикарпаттяобленерго» за номіналом, або ж, простіше кажучи, за  їх мінімальною ціною. Дешевше продавати такий пакет було просто неможливо. Це зробили чиновники попри те, що «Прикарпаттяобленерго» є монополістом з розподілу та постачання електроенергії в Івано-Франківській області та найприбутковішою компанією краю — чистий дохід підприємства, незважаючи на фінансову кризу, торік становив понад 70,3 мільйона гривень (тобто майже стільки ж, скільки ФДМУ вторгував за державні акції, продавши їх назавжди), а валовий прибуток уже в січні—червні ц. р. хоча й скоротився порівняно з відповідним періодом 2009 року у 2,2 раза, все ж перевищив 41,6 мільйона гривень. По-друге, мусимо пам’ятати і про те, що торік наприкінці весни ФДМУ вже виставляв акції «Прикарпаттяобленерго» на продаж. Але з огляду на дещо інші урядові директиви за незрівнянно вищою ціною — 230,589 мільйона гривень. Заради об’єктивності маємо сказати про те, що в продажу за цією ціною вони перебували аж до березня нинішнього року і їх ніхто не купив.

Чому саме, можна лише розмірковувати. Але, як на наш погляд, то в пік кризи вкрай важко було розраховувати на сумлінного покупця і відповідно — добру ціну. У такі часи, як і у воєнні та повоєнні роки, на ринку панують спекулянти. Схоже, вони таки дочекалися свого зіркового часу.

Про це опосередковано свідчить і той факт, що доля придбаного лота акцій «Прикарпаттяобленерго» повисла, так би мовити, в повітрі. Представник покупця — ТзОВ «Магнум-капітал» після завершення торгів заявив журналістам, що «зараз компанія придбала держ­пакет акцій обленерго для себе, проте надалі не унеможливлюється його перепродаж». Однак у цій скупій фразі правдою є радше друга частина, ніж перша. Найімовірніше те, що «Магнум-капітал» — це наразі всього номінальний власник пакета, оскільки придбав його на замовлення клієнта, котрий має гроші та цікавість до «Прикарпаттяобленерго». Підстави припускати саме це дає той факт, що спроба знайти в Інтернеті дані про керівництво компанією і її активи або ж про можливий досвід управління придбаними корпоративними частками чи тим паче цілими підприємствами виявилася безуспішною. В інвестиційної компанії, котра стала єдиним учасником торгів за акції «Прикарпаттяобленерго», немає навіть власної веб-сторінки в Інтернеті, а її в столиці України вже мають усі, навіть дуже малі підприємства, котрі скільки-небудь дорожать діловою репутацією та намагаються вести серйозний бізнес. Єдине, що вдалося нам з’ясувати, — це те, що компанія є членом Української біржі.

Але, зрештою, ім’я нового співвласника одного з провідних акціонерних товариств Прикарпаття, колектив якого буквально днями справив 80-річчя з часу заснування підприємства, таки стане відомим. І тоді набере актуальності інше запитання: як будуватиме він свої взаємини з нинішніми великими акціонерами компанії?

Суди за акції обленерго в Лондоні

Варто розповісти краянам про те, що впродовж, по суті, останніх десяти років за акції обласних компаній з розподілення і передачі електроенергії, в тому числі й «Прикарпаттяобленерго», точаться судові баталії між І.Коломойським, К. Григоришиним і братами Суркісами. Хоча 2004 року вони й уклали угоду про те, що ніхто з них не намагатиметься в обхід інших збільшувати власні пакети акцій, надалі цієї домовленості не було дотримано.

Тож у 2007 році І. Коломойський подав позов до Королівського комерційного арбітражного суду Лондона на Костянтина Григоришина. Співвласник групи «Приват» просив англійських суддів визнати, що власник «Енергетичного стандарту» погіршив роботу спільного підприємства (СП), яке об’єднувало кіпрські компанії Larva Investments Ltd та Bikontia Enterprises Ltd, котрим разом належало 40 відсотків акцій «Прикарпаттяобленерго», а також ще чотирьох обленерго. До речі, І. Коломойський тоді стверджував у суді, що це призвело до рейдерських нападів на компанії «Полтаваобленерго» (2005 р.) та «Чернігівобленерго» (2006 р.). Проте Королівський комерційний арбітражний суд Лондона відмовив співвласникові групи «Приват» у задоволенні позову і натомість задовольнив зустрічні вимоги Григоришина, в яких той просив суд визнати, що погіршенню діяльності  СП передував зговір Ігоря Коломойського з Григорієм Суркісом, котрий на той час, за даними газети «Коммерсантъ», володів 30 відсотками акцій у п’яти обленерго.

«Прикарпаттяобленерго»: перший пішов?

Схоже на те, що Кабінет Міністрів М. Азарова (хоча цю роботу розпочав ще уряд Ю. Тимошенко), вичерпавши можливості наповнення бюджету через такі інструменти, як справді астрономічне підвищення ставок акцизів на сигарети й алкогольні напої, збільшення цін на газ для населення і промисловості та позичання грошей у МВФ, вирішив запустити ще один ресурс — продаж належних державі пакетів підприємств, у тому числі надзвичайно привабливих, котрі займають монопольне становище на національному або ж принаймні регіональних ринках. Зокрема, з цілком офіційних джерел уже звучали неодноразові висловлювання про намір продати «Укртелеком». Сьогодні Бурштином також інтенсивно ширяться чутки про продаж Бурштинської ТЕС одному з найбагатших людей України Ринату Ахметову. Зауважимо, чутки ми б не стали оприлюднювати на сторінках газети, якби непоодинокі випадки, коли такі відомості виявлялися справжнім відкриттям не лише для мас-медіа, а й для аналітичних служб влади. Або ж, як з’ясовувалося, були цілковитою правдою, хоча перш ніж вони підтвердилися, офіційні особи запевняли про те, що такого бути не може.

Словом, виглядає так, що «Прикарпаттяобленерго» — це, образно кажучи, лише перший, що пішов. Втім, і формат торгів, що відбулися 17 серпня, і ціна продажу акцій підтверджують, власне, висновки експертів, які, по суті, одноголосно трублять: нині з огляду на фінансово-економічну ситуацію не час продавати державні активи. Бо це перетвориться, по суті, у великий розпродаж суспільної власності, в процесі якого виграють не держава та її громадяни, а виключно покупціѕ

Редакція газети «Галичина» також сподівається отримати коментар з приводу продажу належного державі блокуючого пакета акцій «Прикарпаттяобленерго» безпосередньо від керівництва компанії. Його ми відразу ж опублікуємо, аби наші читачі мали якнайповнішу та всебічну інформацію.

Досьє «Галичини». До моменту продажу державного пакета акцій АТ «Прикарпаттяобленерго», який, до речі, за рішенням уряду ще Ю. Тимошенко був у статутному фонді національної акціонерної компанії «Енергетична компанія України» (НАК «ЕКУ»), значними для управління «Прикарпаттяобленерго» пакетами акцій володіли: НАК «ЕКУ» — 25,02%, а також офшорні фірми Larva Investments Limited (Кіпр) — 16,88 %, Bikontia Enterprises Limited (Кіпр) — 16,88 %, Lex Perfecta Limited (Кіпр) — 16,55 % та Margaroza Limited (Кіпр) — 11,04 %. Commercial

Larva Investments Limited, котра також володіє пакетами акцій «Львівобленерго», «Сумиобленерго», «Полтаваобленерго» і «Тернопільобленерго», а також Bikontia Enterprises Limited входять до групи «Енергетичний стандарт» запорізького бізнесмена Костянтина Григоришина. Згідно з неофіційною інформацією, Григоришин представляє інтереси СП «Созидание», яке володіє пакетами акцій підприємств як в Україні, так і в Росії.

Lex Perfecta limited, за інформацією ділових мас-медіа, належить власникам футбольного клубу «Динамо» братам Григорію та Ігорю Суркісам. До речі, за інформацією, яку поширив Інтерфакс-Україна,  структури братів Суркісів останнім часом начебто конт­ролювали близько 70% акцій «Прикарпаттяобленерго».

Margaroza Commercial Limited, котра, крім цінних паперів «Прикарпаттяобленерго», володіє акціями «Полтаваобленерго» та «Дніпроспецсталь», входить до групи «Приват». Групу контролюють Г. Боголюбов, О. Мартинов та значно відоміший  дніпропетровський бізнесмен Ігор Коломойський, котрий в нашій області має широкі бізнес-інтереси. Він, зокрема, входить до складу наглядової ради нафтопереробного підприємства «Нафтохімік Прикарпаття». Свого часу завод забезпечував бензином А-76 та дизпаливом нашу, а також Волинську, Тернопільську і Чернівецьку області. Нові його власники, в тому числі і держава, яка володіє 25-ти відсотковим пакетом акцій, й досі не зібралися з силами, щоб реконструювати і забезпечити підприємство нафтою та вивести його принаймні на ту потужність, з якою воно працювало у радянські часи. 

19 Серпня 2010, 10:26
Теги:

Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...
Додати новий коментарОстанні новини з категорії Фінанси:
Скільки коштує ялинка?
30 Грудня 2016, 12:19
1 100 гривень мінімальна стипендія українського студента
30 Грудня 2016, 10:05
Прикарпатська митниця підбила підсумки роботи за рік
30 Грудня 2016, 9:19
Мінімальна заробітна плата зросте до 3200 гривень з 1 січня 2017 року
30 Грудня 2016, 7:21
На Городенщині придбано новий автомобіль для вивезення сміття
29 Грудня 2016, 16:28
З 3 січня 2017 року відкриваються казначейські рахунки Білоберізької об’єднаної територіальної громади
29 Грудня 2016, 16:08
В обласній фіскальній службі підбили підсумки роботи за рік
29 Грудня 2016, 13:41
У 2016 році придбано житло для ще однієї дитини, позбавленої батьківського піклування
29 Грудня 2016, 12:49
Близько 20 млн гривень було спрямовано цьогоріч на реалізацію обласної та районних соціальних програм підтримки учасників АТО
29 Грудня 2016, 12:20
Зі стартом нової тролейбусної лінії мешканцям подарують безкоштовний проїзд
29 Грудня 2016, 11:19
Вуличне освітлення подорожчає
29 Грудня 2016, 9:43
У Франківську вартість години паркування може зрости втричі
29 Грудня 2016, 9:20
На Рогатинщині родини загиблих на фронті отримуватимуть допомогу з районного бюджету
28 Грудня 2016, 21:19
Косівська районна рада прийняла районний бюджет на 2017 рік
28 Грудня 2016, 18:03
Нові штатні одиниці матимуть Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді та Будинок вчителя
28 Грудня 2016, 14:55
Калуська влада купила дизель-генератор для бійців АТО
28 Грудня 2016, 11:20
У Пасічні побудують спортивний комплекс
28 Грудня 2016, 10:55
Президент підписав Державний бюджет України на 2017 рік
28 Грудня 2016, 7:40
Івано-Франківськ витратить 104 тисячі гривень на новорічний фестиваль
27 Грудня 2016, 21:25
У Коломиї прийняли бюджет міста на 2017 рік
27 Грудня 2016, 19:18
Івано-Франківськ заробив на земельних торгах понад п’ять мільйонів
27 Грудня 2016, 18:32
На Прикарпатті до зведеного бюджету надійшло понад два мільярди гривень податку на доходи фізичних осіб
27 Грудня 2016, 11:42
У Татарові на розвиток туризму спрямують 200 тисяч гривень
26 Грудня 2016, 20:56
НБУ забрав у Коломойського «Буковель» і літаки
26 Грудня 2016, 20:07
У Долині вирішили підвищити тарифи на водопостачання
26 Грудня 2016, 19:46