Підсумок тижня від Ігоря Дебенка (Тиждень №40)

Прийняття Конституційним Судом рішення про скасування політичної реформи 2004 року у зв’язку з тим, що закон Про внесення змін до Конституції України від 8 грудня 2004 року визнано неконституційним ще довго обіцяє залишатися однією з головних тем для дискусій, а наслідки, що випливають з нього – предметом різного роду політичних торгів. КСУ опирався, хоч і вагому, однак доволі формальну причину – було порушено процедуру розгляду і прийняття означеного нормативного акту. Відповідно, країна повертається до президентсько-парламентської форми правління. Таким чином, те, чого так прагнула команда Президента, стало реальністю.

Водночас, неможливо звернути увагу на кілька не менш вагомих факторів.

По-перше, перед законодавцем з метою уникнення правового хаосу та а багатозначності у трактуванні постає привести у відповідність нормативно-правову базу. Після політреформи було прийнято десятки нормативних актів, які у нових умовах в багатьох аспектах потребують якщо не абсолютної корекції, то значних правок та врегулювання.

По-друге, політична система країни в черговий раз зазнає перетурбацій. І хоча зовні лише повертаємося до системи правління, яка існувала до 2006 року, насправді нова система є якісно іншою. Фактично, ми стаємо пасивними спостерігачами приватизації держави однією людиною, однією командою, становлення системи, за якої партії, конкуренція, вибори як такі стають непотрібними.

По-третє, вкотре можна вести мову про панування політичної доцільності та кон'юктури замість бажання побудувати систему державного управління з ефективним механізмом стримувань та противаг.

По-четверте, і що найбільш важливо, парламентські та останні президентські вибори відбувалися за фактично вже не чинною Конституцією. Відповідно, ці гілки влади наділялися суспільством якісно іншим обсягом повноважень. З цієї причини цілком логічно було б провести позачергові президентські та парламентські вибори, адже саме народ є джерелом і носієм влади в Україні.

Сподіватися на те, що Партії Регіонів піде на проведення дострокових виборів Президента України не варто – не заради цього закон визнавали неконституційним. Однак, позачергові парламентські вибори цілком можливі. Найбільш ймовірно – на весні наступного року.

Позачергові парламентські вибори в ситуації, що склалася, можуть відіграти роль своєрідної розмінної монети та заспокійливого водночас. Окрім того, Партія Регіонів вже давно не приховує бажання позбутися «тушок» й сформувати власну, стабільну більшість.  Місцеві ж вибори за таких умов покликані закласти міцний плацдарм та стати своєрідною підготовкою до виборів парламентських.

Окрім того, відповідно до нової-старої Конституції місцеві органи влади обираються лише на 4 роки. Втім, охочим отримати мандати особливо переживати не потрібно, адже скоріш за все найближчим часом дане питання буде врегульовано й повноваження всіх рад зведуть до спільного знаменника терміном у 5 років.

Доречно буде зауважити й те, що саме цього тижня завершився процес висунення кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного та міського голови.

Однією з найбільших інтриг усієї виборчої кампанії стануть вибори в одному з Коломийських округів від якого в обласну раду балотуватимуться одразу два прикарпатські політичні важковаговики. Невідомо хто з них зареєструвався першим у відповідному окрузі, однак боротьба обіцяє бути жорсткою й завершитися не лише тріумфом для одного й цілковитою капітуляцією іншого, але й матиме неабияке символічне значення.

І Михайло Вишиванюк, і Юрій Романюк родом з Коломийщини, обоє за словом в кишеню не лізуть, обоє уособлюють в області політичну силу до якої належать та посідають чільні місця в списках даних партій до обласної ради, один – голова ОДА, інший – голова фракції БЮТ в обласній раді.

Відповідно, це не лише очне протистояння кандидатів, але й безпосереднє протистояння Партії Регіонів та «Батьківщини», влади та опозиції, декламованих протилежних світоглядів та напрямків розвитку країни.

Сумнівів в тому, що обоє таки отримають депутатські мандати немає. В даному випадку перемога набагато важливішою є не так для кандидата, як для партії безпосередньо й буде показовою з точки зору довіри громади до відповідного політичного суб’єкта. Хоча, в будь-якому випадку остаточну перемогу влади або опозиції засвідчать лише кінцеві результати виборів в області.  

Що стосується виборів міського голови Івано-Франківська, то на відповідну посаду усього зареєструвалось 19 кандидатів. Кожен з кандидатів висувався й подавав документи по різному – одні намагалися зробити це непримітно, у так званому робочому порядку, інші, навпаки, – намагалися перетворити це на таку собі екстраординарну подію. Нічого дивного – для когось вибори мера це вже справа буденна, для інших – немов високосний рік. Однак, якщо висунення Юрія Солов’я й було схоже на добре продуману й організовану виставу, щоправда аж занадто пафосну, то подача документів Ліліаною Сімонович під музичний супровід виглядала лише її блідою копією. І як тут не вести мову про театралізацію та карнавалізацію політичної дійсності та «Общество спектакля» Гі Дебора…

Від «Нашої України» балотуватиметься Володимир Балагура. Тривалий час серед потенційних кандидатів поряд із Балагурою називали Зіновія Шкутяка та Ігоря Олійника. Останній навіть зазначив, що мером має бути будівельник. В результаті, кандидатом став таки будівельник, щоправда інший. Незважаючи на те, що особа Володимира Балагури як таких негативних асоціацій серед населення не викликає, вважати його одним із головних претендентів на крісло міського голови не доводиться. Кандидату банально не вистачить часу. Таким чином, «Наша Україна» практично самоусунулась від безпосередньої боротьби на виборах мера. Якщо ж врахувати, що кандидатура чинного міського голови навряд чи буде підтримана з об’єктивних обставин, можна припустити, що партія опосередковано підтримає іншого претендента.

Від «Батьківщини» йтиме таки Василь Бойчук, від «Партії Регіонів» – цілком прогнозовано Богдан Федьків. Щоправда жодному з них на особливі здобутки розраховувати не доводиться.

Не доводиться розраховувати на значні електоральні дивіденди й екстравагантному Руслану Коцабі, який йтиме від «Пори», незважаючи на те, що тривалий час взагалі спростовував свою ймовірну участь у виборах. У Руслана Коцаби склалися доволі «теплі» відносини з Віктором Анушкевичусом, якими було б гріх не скористатися у виборчій кампанії. Цього тижня Коцаба влаштував чергову акцію протесту під міськвиконкомом, закликаючи депутатів прийняти рішення про заборону продажу алкоголю в нічний час. Фактично акція перетворилася на ще одну кампанію по дискредитації міського голови, якого Коцаба звинуватив не лише у лобіюванні «алкобізнесу» в обласному центрі, але й прямо закликав «вигнати зеленого змія з міської ради».

Анушкевичус ж, пішовши, як і личить будь-якому чиновнику, у відпустку, активізував не лише власну діяльність, але й кампанію. Інтенсивність з якою міський голова проводить зустрічі з виборцями, встигаючи при цьому виконувати й свої безпосередні обов’язки, вражає.

На противагу Юрію Солов'ю, який хизується залученням інвесторів та створенням робочих місць, Віктор Андрюсович цілком ймовірно спробує використати як аргумент нещодавню зустріч з представниками «Electrolux» та «Української побутової техніки», які з наступного року вироблятимуть власну продукцію на Прикарпатті. Окрім того, лише протягом тижня мер не лише нарешті змінив вивіску на вокзалі, затративши при цьому немалі кошти, але й, незважаючи на розмови та обставини, «долучився» до прийняття рішень міською радою стосовно заборони продажу алкоголю в нічний час та щодо WI-FI. Більше того, Анушкевичус навіть удостоївся похвали від Вишиванюка, який на відкритті Центру надання адміністративних послуг (ще один ймовірний аргумент мера), зауважив, що «тепер можна сказати, що каденція Віктора Андрюсовича не пройшла даремно». Поки ж Віктор Андрюсович невпинно заявляє, що виконав власну програму на 80%, а тому йому є з чим йти до виборця й немає потреби посипати дороги гречкою чи застосовувати брудні технології, ще один «прихильник» мера Володимир Стасюк стверджує, що міський голова на 90% свою програму не виконав. Правда ж, як завжди, десь посередині…

Своя вона й у Юрія Солов'я, який, зауважуючи, що «ці вибори – це вибори поколінь», тим не менше ступає вже пройденими стежками. Беззастережно критикуючи Анушкевичуса за нереалізовані обіцянки, Соловей невпинно роздає власні, обіцяючи перетворити місто на центр Західної України. «Ви. Я обіцяю десять нових інвестиційних проектів, п'ять тисяч нових робочих місць для франківчан та збільшення бюджету міста втричі». Цим самим Соловей ризикує наступити на ті ж граблі, що й опоненти. Тим часом ОПОРА завуальовано звинуватила кандидата у свого роду підкупі виборців, маючи на увазі соціальні проекти лідера «Громадського форуму». Івано-Франківську будуть відремонтовані дороги, для цього ми залучимо 350 мільйонів гривень кредиту світового банку, перейдемо на індивідуальне опалення, побудуємо багаторівневі паркінги та відремонтуємо усі будинк

Представили власні передвиборчі програми громадськості й Ігор Прокопів та Віктор Козачок. В багатьох аспектах програмові положення стосуються одних й тих самих проблем, однак якісно відрізняються підходами щодо їх вирішення. В цілому, програма Прокопіва більш системна, виваженіша й конкретизована. Прокопів порівняно нещодавно заявив про свої мерівські амбіції, однак вже сьогодні можна стверджувати, що кандидат має всі підстави розраховувати на цілком пристойний кінцевий результат і хоча, якщо на перемогу розраховувати все ще не доводиться, то посперечатися за статус «першого непрохідного» цілком реально. І це значна заслуга окрім самого Прокопіва ще й команди кандидата, кампанія якого доволі активна й що головне різностороння.

Ігор Насалик ж ще раз балотуватиметься на мера Калуша. Насалик, який провів цілу кампанію по висвітленню власних намірів «йти на Івано-Франкіськ», в останній момент вирішив випустити журавля й обмежитися синицею в руках у вигляді Калуша. Незважаючи на передчасний статус одного із головних претендентів на посаду міського голови й можливість напряму «втерти носа» Віктору Андрюсовичу, Насалик обмежився лише переляком потенційних опонентів. В Калуші в Ігоря Степановича де-юре лише один конкурент, зате ціла низка незавершених справ. В цілому, прагматизм та розрахунок взяв першість над особистими амбіціями, хоча не варто відкидати й той факт, що скоріш за все Насалик не заручився очікуваною підтримкою.

В цілому ж, з 19 зареєстрованих кандидатів місцевому виборцю більш-менш знайомі прізвища максимум половини, інші – або технічні кандидати, або особи, що змушені слідувати так званій партійній лінії. Ні для кого не секрет, що основна боротьба розгорнеться лише між одиницями, кожен з яких заручиться «підносчиками снарядів», які виконуватимуть другорядні, однак не менш важливі функції, «топлячи» опонентів та збиваючи їх рейтинг. В будь-якому випадку вибір належить робити виборцям.

Олександр Сич з цього приводу зауважив: «Хоча наш виборець загалом консервативний і схильний обирати тих,  кого вже знає, але сюрпризи все-таки будуть. Бо ж і консерватизм має свої розумні межі. А сьогодні він вже поріс 20-річним мохом. Одні і ті ж  українські політики, як вареники у мисці — чи зверху, чи знизу — проте завжди у сметані. В той же час життя виборців всі ці роки далеко не сметанкове». Саме ці слова й можна назвати цитатою тижня. Хоча не менш епатажними є й висловлювання Руслана Коцаби, який дав наступне визначення обласній раді – «Обласна рада є апендиксом совітської епохи… приймають бюджет, два рази уточнення до нього, а далі є суцільний піар, який тільки роз'єднує людей». Апендицит, як відомо, необхідно оперувати…

Ігор Дебенко, політолог  

10 Жовтня 2010, 14:20

Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...


Коментарі:

Автор: Руслан Коцаба, 10 Жовтня 2010, 18:23
Дякую за слушні висновки, єдине уточнення (чи доповнення): відповідальність влади слід піднімати активними опозиційними діями. ПОРА і я, як послідовна опозиція до Алкашевичуса, допомагаємо владі ставати кращою. Я усвідомлюю, що рагульський загалом Франківськ зараз заслуговує виключно такої ж рагульської влади, але мене ДУЖЕ цікавить відсоток адекватних активних громадян, які не ведуться на популізм чи гасла націонал-маразматиків! Тримаймося купи, АДЕКВАТНІ!!!
Відповісти

Автор: Гість, 10 Жовтня 2010, 20:12
То цей Коцаба так прагне бути мером, хай і "рагульського" за його висловлюванням, міста?! Лікбез для Коцаби "Рагуль (рогуль) — жаргонное слово. В уголовном жаргоне употребляется для обозначения сельского жителя, в общей лексике обозначает некультурного, примитивного, тупого человека!!!! А щодо екстравагантності цього пана то Дебенко, напевне, пожартував. Тут явне невігластво і невихованість.
Відповісти

Автор: Руслан Коцаба, 10 Жовтня 2010, 22:30
Шановна пані Нат., але я не думаю, що рагуль - то є з села.... "РасОві" рагулі живуть і в селі і в місті! Це для мене просто самообмежуючий самозадоволений неерудований типаж... Вибачєйте за вибачєйте... Привіт Пацикову!
Відповісти

Автор: Гість, 10 Жовтня 2010, 20:23
Вибори на носі. Володимир Олійник - достойна кандидатура депутата обласної ради. www.news.if.ua
Відповісти

Автор: Гість, 15 Жовтня 2010, 17:46
Та який в дупу Володимир Олійник. Злодюжка молодий... що зробив цікавого?
Відповісти

Автор: Гість, 10 Жовтня 2010, 20:49
Рейтинг партій, що проходять 3% бар’єр до Івано-Франківської міської ради 1. БЮТ - 27,8% 2. Блок А.Микитина "Народна Влада" - 8,3% 3. Блок А. Яценюка "Фронт Змін" - 7,3% 4. РУХ - 6,4% 5. Партія Регіонів - 4,9% 6. ВО "Свобода" - 4,7% 7. УНП - 3,2%
Відповісти

Автор: Гість, 13 Жовтня 2010, 20:49
Останній рейтинг партій, що проходять 3% бар’єр до Івано-Франківської міської ради 1. БЮТ - 30,8% 2. Блок А.Микитина "Народна Влада" - ,3% 3. Блок А. Яценюка "Фронт Змін" - 8,3% 4. РУХ - 6,4% 5. Партія Регіонів - 11,9% 6. ВО "Свобода" - 36,7% 7. УНП - 3,1%
Відповісти

Автор: Гість, 15 Жовтня 2010, 17:44
Та який в дупу Володимир Олійник. Злодюжка молодий... що зробив цікавого?
Відповісти

Автор: Гість, 15 Жовтня 2010, 17:48
а шо це за птиця політолог Дибіленко? якийсь він дуже юний... ще голову добре не вміє тримати... рукою підпирає...
Відповісти

Автор: Ігор, 17 Жовтня 2010, 21:01
Від дибіленка чую. Не тим лижеш задницю.
Відповісти

Додати новий коментарОстанні новини по темі:
Кінець епохи: депутати звільнили Ольгу Бабій з посади директора ОТБ “Галичина”
26 Грудня 2016, 14:58
Обласне телебачення «Галичина» одержало ліцензію на супутникове мовлення
23 Грудня 2016, 7:41
Обласна рада запропонує керівництву країни прирівняти військових капеланів до учасників бойових дій
05 Грудня 2016, 10:09
У Вигоді ремонтують будинок культури – до приїзду депутатів
19 Жовтня 2016, 17:17
В Івано-Франківську відкрили анотаційну дошку Богдану Дебенку
19 Серпня 2016, 20:57
В Івано-Франківську відкриють пам`ятну дошку одному із кращих нападників в історії прикарпатського футболу Богданові Дебенку
17 Серпня 2016, 20:04
В Івано-Франківську вимагають заборонити експортно-імпортні операції з Росією
18 Березня 2016, 15:20
Правоохоронці втручаються в діяльність партії?
20 Січня 2016, 10:09
У 2016 РОЦІ ВИПУСТЯТЬ РЕКЛАМНЕ ВІДЕО ПРО ІВАНО-ФРАНКІВЩИНУ
24 Грудня 2015, 17:43
В Івано-Франківську вшанували учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС
14 Грудня 2015, 20:10
В Івано-Франківську відбувся круглий стіл "Україна: спільна відповідальність за майбутнє"
23 Листопада 2015, 10:21
«Як будувати рідну хату?» - в Івано-Франківську відбувся круглий стіл, приурочений пам’яті Митрополита Андрея Шептицького
09 Листопада 2015, 7:43
В Івано-Франківську урочисто презентували сучасну українську книжкову продукцію «Сторінками української книги»
06 Листопада 2015, 18:33
Чиновники, топ-менеджери, підприємці й бюджетники. Кого обрала Івано-Франківщина до обласної ради
06 Листопада 2015, 15:43
Оприлюднили прізвища 84 депутатів Івано-Франківської обласної ради. СПИСОК
05 Листопада 2015, 22:20
В Івано-Франківську відзначили 97-му річницю створення ЗУНР
02 Листопада 2015, 11:19
Адамович, Дебенко, Сич і Чаплинська будуть депутатами Івано-Франківської облради
26 Жовтня 2015, 20:08
З помешкання Олександра Сича силовики вилучили флешку і нагородний пістолет
12 Жовтня 2015, 13:21
На Прикарпатті ініціювали продовження проекту «Книжкові мости єднають серця»
06 Лютого 2015, 13:52
В Івано-Франківській ОДА місяць стажуватимуть студентів-політологів
03 Лютого 2015, 12:17
На Прикарпатті вшанували учасників ліквідації наслідків Чорнобильської аварії
12 Грудня 2014, 15:45
Ігор Дебенко: Презентацію сучасної української книжкової продукції місцевих видавництв та авторів зробимо традиційною
14 Листопада 2014, 13:34
Політолог Ігор Дебенко: Зараз основне питання в тому чи буде змінена виборча система в Україні
25 Липня 2014, 15:44
Формування сприятливого і стабільного інвестиційного клімату для забезпечення надходжень інвестицій в економіку Івано-Франківської області
03 Липня 2014, 0:37
Просування інвестиційних можливостей і співпраці між малими та середніми підприємствами через розвиток транскордонних зв'язків у Карпатському регіоні
30 Березня 2014, 22:29