Підсумок тижня від Ігоря Дебенка (Тиждень №48)

Вето наклали. Податковий кодекс прийняли. Майдан розігнали…  Влада розв’язала черговий ребус свого власного владарювання. Тепер на головній площі країни замість тисяч громадян, які, захищаючи свої права, в протестний спосіб виступили супроти ініціатив влади у сфері податкового реформування, височітиме новорічна ялинка. Чи, точніше кажучи, «елка», як зауважив у властивій йому манері Президент…

Зовні наче все налагодили, конфлікт вирішили. Втім, за зовнішнім фасадом наявності двостороннього діалогу між владою та суспільством, відповідної реакції чиновників на зауваження підприємців та знаходження компромісу, методи, якими послуговувалась влада та шлях, яким вона вкотре пішла, продовжують залишати безліч запитань й наштовхують на думку про штучність та косметичність внесених змін.

Так, якщо ще наприкінці минулого тижня в Адміністрації заявляли, що в Президента кодекс поки не «бачили», то вже у вівторок Глава держави ветує відповідний законопроект й надсилає з усіма необхідними правками назад у Верховну Раду.

Кодекс, що спричинив хвилю жорсткої критики та суспільного несприйняття, що потребував детального опрацювання, доопрацювання та обговорення, «згладжування» найбільш гострих кутів та врахування вимог протестуючих, вже у четвер виноситься на повторне голосування. Більше того, поправки, викладені на 25 сторінках, до в цілому 626-сторінкового нормативно-правового акту без традиційних в таких випадках порівняльних таблиць голосувалися пакетом. Безпосередній ж розгляд даного питання зайняв лише близько сорока хвилин.

Сорок хвилин, які обіцяють змінити соціально-економічний розвиток країни… Втім, така фрагментарність, узагальненість та одностайність парламентаріїв вже здається нікого не дивує. Як свого часу зауважив один із народних обранців, «Верховна Рада не місце для дискусій…».

У змодельованій владою ситуації яскраво прослідковується продовження байки про погану свиту та доброго царя-батюшку.

Вся вина очевидно буде покладена на окремих чиновників та народних обранців, які поспішно проголосували відповідний законопроект й не врахували всі виклики та загрози, що випливають з нього й створюють перепони розвитку малого та середнього бізнесу в країні. Недарма Ніколо Макіавеллі у своїй фундаментальній праці «Володар» зауважив, що «справи, неугодні підданим, правителі мають покладати на інших, а справи угодні – здійснювати самі».

За таких умов Віктор Янукович перебирає на себе образ мудрого, розсудливого та дбаючого про свій народ правителя й накладає вето. Наступник кроком у пасьянсі Глави держави – звільнення конкретних «винуватців торжества». Першою ластівкою, судячи з усього, стала заступник міністра фінансів України Тетяна Єфименко. Логічним бачиться звільнення й Михайла Бродського, як одного із ідеологів сумнозвісного кодексу. За певних умов цілком очевидним виглядає й звільнення Миколи Азарова. Ще один ймовірний претендент – Сергій Тігіпко. Чутки про його ймовірне відправлення у відставку ходять вже давно. Однак, за таких умов Тігіпко в ту ж мить перетворюється на страждальця. Мовляв, я хотів, я прагнув, однак мені заважали…  Вітчизняний виборець скривджених, як відомо, голосами не обділяє практично ніколи. Щоб не отримати безпосереднього конкурента, Януковичу та його соратникам набагато легше й доречніше наразі залишати Тігіпка в себе й екстраполювати на нього всю негативну енергію пов’язану із реалізацію оголошених перетурбацій. Перетворившись на уособлення суспільних невдоволень, Тігіпко тим самим нівелює й власні позиції.  Таким чином, зняття Азарова із посади видається більш ймовірним та очікуваним, аніж працюючого супроти себе, однак потрібного наразі владі Сергія Леонідовича.

Разом з тим, необхідно дбати й про добре ім’я Партії Регіонів. Головними механізмами цього за певних умов можуть виявитися відміна чергового підвищення вартості комунальних послуг, певне затягування із підвищенням пенсійного віку, штучне стримування інфляційних процесів, незначне підвищення зарплати. Досягнувши окремих соціально-економічних показників, відповідним чином їх подавши чи створивши ілюзорність покращення життя вже сьогодні, партія влади буде подана виборцю у досить привабливій обгортці.

Що стосується «податкового майдану», то, він із сфери громадянської, господарської, як форми самозахисту, все більше переростає в політичну площину, перетворюючись лише на чергову акцію протесту опозиційних політичних сил. Невдоволені досягнутими домовленостями та прийнятими поправками підприємці готують на понеділок нову акцію протесту, запрошуючи приєднатися до неї всі бажаючі політичні сили. Думаю, не варто наголошувати чиї партійні прапори виявляться серед перших на такому майдані. Для влади ж надзвичайно важливо було припинити власне «майдан». Погоджуючись із В. Карасьовим, який зауважив, що «Майдан» – це символ. У влади вже є травмуючий досвід «Майдану» в 2004 році», зазначу, що маючи рішення суду, підписавши меморандум, наклавши вето та задовольнивши окремі вимоги підприємців, влада продемонструвала, що підстав для акцій протесту із даного питання більше немає. Тільки от привід був обраний доволі банальний – встановлення новорічної ялинки. Тепер головне, щоб ялинка не всохла ще до Нового року…

Повертаючись до подій місцевого масштабу, то окрім вже нікому не потрібного звернення міської ради з приводу Податкового кодексу, цілком прогнозованого обрання секретарем ради Руслана Марцінківа, в обласному центрі відбулося ще кілька знакових й вартих уваги подій.

В першу чергу це «обезголовлення» «Української партії». Лідера партії Ігоря Насалика відкликали із посади Голови Центральної ради і позбавили членства в Центральній раді та Центральному проводі. Формальна причина – за «порушення статутних норм та зраду інтересів Української партії». Офіційна – висунення фракцією «Української партії» Зіновія Митника на посаду голови обласної ради.

Разом з тим, роблячи поправку на Україну, де партії вже давно перетворилися на організаційні придатки її лідерів, свого роду приватизовані структури, таке публічне зняття лідера партії пригадується за останній час чи не вперше. Сам Насалик рішення Ради легітимним не вважає й уповає на всеукраїнський з’їзд партії. Водночас, що являє собою «Українська партія» в області без Насалика? Абсолютно нічого. Менше аніж за півроку із нікому невідомого ще одного проекту з прицілом на націоналістичність, «Українська партія» перетворилася у впізнаваний та доволі популярний бренд. Точніше сказати, бренд імені Ігоря Насалика, його іміджу як ефективного управлінця. Не випадково найвищі результати отримані партією на виборах прослідковуються в Калуському та Рогатинському районах. Результат партії на виборах – це об’єктивно результат Насалика. Відповідно, люди, яких він провів, – це також його люди. Втрачаючи лідера, «Українська партія» разом із ним позбавляється як значного фінансового ресурсу, так і самих депутатів в радах, які за великим рахунком голосуватимуть так, як скаже їм міський голова Калуша. Більше того, це може призвести до того, що партія ризикує відправитися в політичне небуття набагато швидше, аніж встигнути замерехкотіти на місцевому політичному обрії.

Доволі оригінально відзначився цього тижня й Руслан Коцаба. Місцевий політик схоже вирішив перекваліфікуватися й перенести свою політичну діяльність із вуличних акцій в більш комфортний за теперішніх погодних умов спосіб – епістолярний… Руслан Коцаба написав листа директору Міжнародного Валютного Фонду (!), в якому зауважив, що всі кредитні ресурси, які надавалися керівництву України не мають ніякого відношення ані до нього особисто, ані до членів його сім’ї. Мовляв, як громадянин України, він не має права розділяти борги, які беруться невідомо для яких цілей і невідомо на яких умовах, й просить МВФ викреслити його та членів його сім’ї зі списків боржників МВФ. Цікаво лише, де пан Коцаба ознайомився із такими списками, та до якої ще інстанції звернеться наступного разу політик – Світового Банку, НАТО, Парламентської асамблеї Ради Європи чи можливо Європейського суду з прав людини… Хоча, можливо й правильно, навіщо за прикладом обласної та міської ради апелювати до вищих органів державної влади, доцільніше одразу звертатися в провідні міжнародні інстанції.

Людиною ж тижня можна назвати Юрія Солов’я, який продовжує вести боротьбу з Богданом Винником та міською радою за третього депутата від «Третьої сили». Втім, незважаючи на всі намагання Юрія Солов’я та Володимира Чорноуса, протягти в раду Романа Тимківа депутатам не вдалося. Схоже, що єдиним виходом надати мандат одному з головних спонсорів кампанії Солов’я, є відмова від мандату Володимира Чорноуса. На знак протесту лідер «Громадського форуму» навіть не з’явився по перерві на продовження сесії міської ради, хоча, напередодні особисто зауважував, що всі депутати від «Третьої сили» працюватимуть на кожній сесії ради без виключення. Єдиним можливим способом порозуміння з Віктором Анушкевичусом Юрій Соловей вбачає у публічному вибаченні міського голови за ті речі, які він чинив під час кампанії, й зізнання в тому, що мер брехав. В протилежному випадку Юрій Соловей вступати в діалог не може, хоча, як зізнається, «З нами ніхто не веде переговорів, незважаючи на те, що ми маємо трьох (!) депутатів. Ніяких пропозицій (!) до нас щодо формування виконкому та представницької влади не надходило»… Схоже, що доведеться очікувати пропозицій, якщо такі будуть, очолити групу невдоволених роботою міської влади депутатів. 

06 Грудня 2010, 9:39

Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...


Коментарі:

Автор: Гість, 06 Грудня 2010, 13:12
партія Насалика не єфеноменом, бо людей,потрібних владі, проводила влада, а не Насалик; Що стосується Партії регіонів, то Янукович вирішив зробити її просто однією з партій і його вочевидь не цікавить результат регіоналів на парламентських виборах, тобто цікавить - чим менше регіоналів, тим краще для гаранта
Відповісти

Автор: Гість, 07 Грудня 2010, 9:19
кацаба - це цирковий номер забутого театру, як і соловейчик. з ними все ясно. а автору респект - підсумок хороший
Відповісти

Автор: Руслан Коцаба, 07 Грудня 2010, 9:31
Навіть анонімні рагулі, які пробують мене тут обсирати, повинні твердо знати, що правильно моє прізвище пишеться "Коцаба"... Пишіть ще, я балдію від вас... Рагулі з цього сайту такі кумедні та милі...
Відповісти

Автор: Гість, 07 Грудня 2010, 10:47
ЧИ потрібен Франківську Коцаба?!!!
Відповісти

Додати новий коментарОстанні новини по темі:
Кінець епохи: депутати звільнили Ольгу Бабій з посади директора ОТБ “Галичина”
26 Грудня 2016, 14:58
Обласне телебачення «Галичина» одержало ліцензію на супутникове мовлення
23 Грудня 2016, 7:41
Обласна рада запропонує керівництву країни прирівняти військових капеланів до учасників бойових дій
05 Грудня 2016, 10:09
У Вигоді ремонтують будинок культури – до приїзду депутатів
19 Жовтня 2016, 17:17
В Івано-Франківську відкрили анотаційну дошку Богдану Дебенку
19 Серпня 2016, 20:57
В Івано-Франківську відкриють пам`ятну дошку одному із кращих нападників в історії прикарпатського футболу Богданові Дебенку
17 Серпня 2016, 20:04
В Івано-Франківську вимагають заборонити експортно-імпортні операції з Росією
18 Березня 2016, 15:20
Правоохоронці втручаються в діяльність партії?
20 Січня 2016, 10:09
У 2016 РОЦІ ВИПУСТЯТЬ РЕКЛАМНЕ ВІДЕО ПРО ІВАНО-ФРАНКІВЩИНУ
24 Грудня 2015, 17:43
В Івано-Франківську вшанували учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС
14 Грудня 2015, 20:10
В Івано-Франківську відбувся круглий стіл "Україна: спільна відповідальність за майбутнє"
23 Листопада 2015, 10:21
«Як будувати рідну хату?» - в Івано-Франківську відбувся круглий стіл, приурочений пам’яті Митрополита Андрея Шептицького
09 Листопада 2015, 7:43
В Івано-Франківську урочисто презентували сучасну українську книжкову продукцію «Сторінками української книги»
06 Листопада 2015, 18:33
Чиновники, топ-менеджери, підприємці й бюджетники. Кого обрала Івано-Франківщина до обласної ради
06 Листопада 2015, 15:43
Оприлюднили прізвища 84 депутатів Івано-Франківської обласної ради. СПИСОК
05 Листопада 2015, 22:20
В Івано-Франківську відзначили 97-му річницю створення ЗУНР
02 Листопада 2015, 11:19
Адамович, Дебенко, Сич і Чаплинська будуть депутатами Івано-Франківської облради
26 Жовтня 2015, 20:08
З помешкання Олександра Сича силовики вилучили флешку і нагородний пістолет
12 Жовтня 2015, 13:21
На Прикарпатті ініціювали продовження проекту «Книжкові мости єднають серця»
06 Лютого 2015, 13:52
В Івано-Франківській ОДА місяць стажуватимуть студентів-політологів
03 Лютого 2015, 12:17
На Прикарпатті вшанували учасників ліквідації наслідків Чорнобильської аварії
12 Грудня 2014, 15:45
Ігор Дебенко: Презентацію сучасної української книжкової продукції місцевих видавництв та авторів зробимо традиційною
14 Листопада 2014, 13:34
Політолог Ігор Дебенко: Зараз основне питання в тому чи буде змінена виборча система в Україні
25 Липня 2014, 15:44
Формування сприятливого і стабільного інвестиційного клімату для забезпечення надходжень інвестицій в економіку Івано-Франківської області
03 Липня 2014, 0:37
Просування інвестиційних можливостей і співпраці між малими та середніми підприємствами через розвиток транскордонних зв'язків у Карпатському регіоні
30 Березня 2014, 22:29