Підсумок тижня від Ігоря Дебенка (Тиждень №50)

Дежавю. Не знаю як у кого, однак перше слово, яке міцно засілося в свідомості при перегляді «сутички» депутатів в парламенті, було саме «дежавю». Десь це вже було, десь ми це вже бачили. Пролонгація перебування Чорноморського Флоту у квітні цього року більше нагадувала «останній день Помпеї», аніж засідання народних обранців демократичної європейської країни. Окутана гущою диму сесійна зала видавалася схожою на арену бойових дій, в якій метають яйцями, розмахують парасольками та влаштовують справжнісіньке побоїще. Втім, як показала практика, пізній вечір четверга для багатьох депутатів перетворився на свого роду «армагедон». І це при тому, що країна бачила лише 41 секунду відео, на якому депутати неначе зголоднілі звірі товкли один одному голови.

Необхідно зазначити, що блокування парламентської трибуни як засіб ведення політичної боротьби не є новим й активно використовувався в попередні роки як більшістю, так і меншістю. Однак, жодного разу за винятком «харківських угод» блокування не перетворювалося на засіб фізичної розправи над опонентами. Питання для чого? Для того, щоб показати власну силу, дати їй можливість вивільнитися назовні, налякати опонента, зайвий раз засвідчити власну безкарність…. Власне, коли на наступний день чуєш від спікера Литвина слова про те, що "Депутати, це не секрет, зі зброєю ходять в сесійну залу", в думках мимоволі виринають, «а якщо б….». Неприведи Боже, звичайно.

«Методи, які застосувала Партія Регіонів, цілком відповідають ґенезі цієї партії». До слів Олександра Сича варто додати лише те, що подібне властиве не лише владоформуючій сьогодні політичній силі, але й представникам інших політичних партій, що в різні часи опинялися при владі. Згадати б хоча всім відомого бютівця Лозинського… Сп’яніння владою і виринаюче внаслідок цього відчуття безкарності яскравим чином характеризують сучасні українські політичні реалії.

Одним словом, демократія в її вітчизняній інтерпретації… Водночас, все частіше  ловиш себе на думці, що у команди, в руках якої опинився «штурвал» управління країною, наявне власне розуміння демократії та шляху, яким така демократія має рухатися. «Демократія – це порядок…».От регіонали й взялися цей порядок в раді наводити, надаючи можливість усьому Європейському співтовариству в черговий раз переконатися наскільки велика різниця між демократією їхньою та рівнем демократії, політичної та правової культури в нашій державі.

Однак, під крилом ночі у нас депутати не лише б’ються. У четвер пізно вночі, рівно за тиждень до сумнозвісних подій у парламенті, Віктор Янукович провів свою всім відому тридцятихвилинну адміністративну реформу. Власне, «опівнічну реформу» Віктора Януковича й реформою назвати доволі важко. Скоріше вимушеною, однак давно назрілою й не менш необхідною реорганізацією виконавчої гілки влади. Разом з тим, поряд із певним скороченням бюджетних коштів, що йдуть на утримання державного апарату, така реорганізація перетворює Президента із Глави держави ще й на голову виконавчої гілки влади. Прем’єр ж трансформується у «виконавчого секретаря» Президента й виконавця його доручень та «забаганок».

Перерозподіл повноважень депутати влаштували і в Івано-Франківській міській раді. Чергова сесія міської ради, головним питанням якої став розгляд і прийняття проекту регламенту ради,тривала в палких суперечках та властивому депутатам саркастичному стилі понад п’ять годин. Власне, яблуком розбрату між депутатським корпусом та міським головою стала 56 стаття проекту Регламенту. У ній передбачалося, що депутатські комісії мають право розглядати кандидатури, які подає мер на управлінські посади і затверджувати їх.

Одним словом, міська рада в особі фракцій, які розробляли регламент – «Свободи», «За зміни в Івано-Франківську», «Батьківщини» та «Третьої сили», – прагнули контролювати та безпосереднім чином впливати на процес прийняття міським головою тих чи інших кадрових рішень. Це б за задумом депутатського корпусу мало забезпечити більшу публічність та відповідальність у прийнятті кадрових рішень. Однак, до чого призведе така зміна прекрасно розумів й Віктор Анушкевичус, а тому міський голова взявся усіляко відвойовувати такі посягання на власні повноваження. Віктор Андрюсович зокрема заявив, що такі благі наміри депутатів суперечать чинному законодавству, й конкретизував, посилаючись на регламент ради попереднього скликання та Закон України «Про місцеве самоврядування».

В результаті, злощасне «затвердження» з вище зазначеної норми таки забрали й рішення проголосували 51 «за». Таким чином, рада залишила за собою право попередньо розглядати кандидатури на ті чи інші управлінські посади, однак такого роду рішення носитимуть виключно рекомендаційний характер. Міський голова на такі рекомендації зважати не зобов’язаний.

Разом з тим, якщо приміром певний управлінець з своїми обов’язками справлятися не буде чи викличе хвилю депутатського невдоволення, фракції завжди зможуть відсторонитися, повісити всіх собак на відповідного чиновника та міського голову за неефективне управління й вийти до громади з риторикою «а ми попереджали…».

Сесія також засвідчила, що прогнози окремих фахівців про так зване консенсусне, погоджене «голосування» між міським головою та «Свободою» виявились передчасними. «Курортний роман», яскравим втіленням якого стало фото, розміщене практично у всіх місцевих ЗМІ, на якому Роман Онуфріїв, Віктор Анушкевичус та Зіновій Фітель «мило» ділили посади у виконкомі та комісіях, добіг свого завершення. Кожен з суб’єктів переслідує власні інтереси й лише там, де вони пересікатимуться можливий консенсус. Міському голові та депутатам, які вкотре продемонстрували партдисциплінованість, доведеться шукати консенсус й протистояння не уникнути. Таким чином, легкого життя Віктору Андрюсовичу чекати не варто.

Тим паче, що доброзичливців в нього й надалі вистачає. Приміром Ярослав Бачкур, в «Батьківщини» якого склалися особливо «теплі» стосунки з міським головою ще з попередньої каденції, не лише поставив під сумнів шкільні здобутки Віктора Анушкевичуса, але й, щоб призначеним не шкодило почуття вдячності міському голові, прагнув урівноважити її такою ж вдячністю до міської ради, точніше окремих її депутатів, які б відігравали роль так званих управлінських лобі. Знову нагадав про себе й Сергій Борзов, який мотивував необхідність прийняття вище означеної норми, посилаючись на попередні провини мера й як свого роду запобіжний захід. Схоже, що в новообраній раді функцію першого та головного критика міського голови з боку фракції «За зміни в Івано-Франківську» делеговано саме Сергію Борзову, для якого це вже є звичною справою.

Міському голові в будь-якому разі доведеться шукати порозуміння з депутатами і в першу чергу з «Свободою». Всі інші фракції ж намагатимуться перехопити щось і собі. Тим паче, що для того, щоб створити фракцію тепер достатньо і двох депутатів. Обділеним залишився лише єдиний представник політичної партії «Собор» – для повного щастя не вистачало лише прийняти норму за якою кожен депутат міг створювати власну фракцію…

Зіркою ж тижня став Юрій Соловей. Запис програми з ним нарешті вийшов у ефір каналу «1+1» й країна отримала можливість подивитися як натхненно на Луганщині допомагав людям наш політик. Щоправда запис програми відбувся вже давно, Юрій Соловей вже в Івано-Франківську, однак тим не менше й надалі залишається без мандата…

Підсумок б хотілося завершити анекдотом, який яскравим чином характеризує останні заяви Путіна про значення України у другій світовій війні. «Путін заявив сьогодні, що Росія перемогла б у Великій Вітчизняній війні, навіть якщо б Україна не входила до складу Радянського Союзу. А якщо б це було на татамі і дзюдо, то він впорався з фашистами самостійно».

Ігор Дебенко, політолог

19 Грудня 2010, 21:48

Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...


Коментарі:

Автор: Гість, 19 Грудня 2010, 22:38
А чо Соловей, взагалі поперся в те шоу, вибори вже закінчились, а він ще попіаритись захотів? Та й на фоні пацана з Одеси наш Юрко виглядав невзрачно
Відповісти

Автор: Гість, 20 Грудня 2010, 9:52
От така західноукраінська жаба. Єдиний хто з франківських політиків брав участь в шоу і то погано. Як на мене це добре що є яскравий місцевий політик який вийшов за межі нашоі провінційності.
Відповісти

Автор: Гість, 20 Грудня 2010, 11:22
А давайте абстрагуємося від персон: хіба погано для репутації регіону в цілому, коли хтось із наших земляків не словом, а справами посприяє зміні хибних стереотипів багатьох луганчан щодо "західняків", розтопить хоч трішки кригу взаємної недовіри? СХІД І ЗАХІД РАЗОМ!!!
Відповісти

Автор: Гість, 20 Грудня 2010, 13:19
Соловей відважився на участь у програмі, вийшло добре, вів себе нормально. МОЛОДЕЦЬ.
Відповісти

Автор: Гість, 20 Грудня 2010, 14:19
У нас на виборах перемагають ті, хто "живуть у телеку" - у різних телешоу Кисельова, Шустера, Куликова і т.под. Так що Юра Соловей знає,що робить, адже він планує перемогти у мажоритарних виборах народних депутатів по місту Франківську.Поки що має добрі шанси
Відповісти

Автор: Руслан, 20 Грудня 2010, 21:07
Юру ми в Франківську не оберем допоки він буде шнурком злодійського шкурняківського клану. Якщо він це зрозуміє правильно і відхреститься реально від проходимців, то він матиме шанси.
Відповісти

Автор: Гість, 21 Грудня 2010, 9:32
а ще кажуть, що у нардепи зібралися Палійчук, Прокопів, Шкварилюк, Сашко Сич( якому вочевидьсподобалося з квітами всіх підряд вітати), Анушкевичус, а також тепер чинні помаранчеві та регіональні. Буде страшно цікаво, але лише доти, поки вони не стануть нардепами, а потім не буде з них нічого доброго, як із теперішніх
Відповісти

Автор: Гість, 21 Грудня 2010, 10:15
от стануть вони депутатами. пройдуть по мажоритарці і стануть перебіжчиками. Ті, чиї мегапартії одержать мізер. Тут наші політикі-націонал-демократи і покажуть своє справжнє обличчя
Відповісти

Автор: Тарас, 21 Грудня 2010, 11:31
Нинішні пристосуванці й зрадники вже показали, що в них вище пропихання сімейної дебільні у владні крісла та дерибашні у народу немає нічого за підлими душами. А нові своє обличчя покажуть згодом. Але чи вже народ потерпить?
Відповісти

Автор: Гість, 21 Грудня 2010, 11:52
сказати важко
Відповісти

Додати новий коментарОстанні новини по темі:
Кінець епохи: депутати звільнили Ольгу Бабій з посади директора ОТБ “Галичина”
26 Грудня 2016, 14:58
Обласне телебачення «Галичина» одержало ліцензію на супутникове мовлення
23 Грудня 2016, 7:41
Обласна рада запропонує керівництву країни прирівняти військових капеланів до учасників бойових дій
05 Грудня 2016, 10:09
У Вигоді ремонтують будинок культури – до приїзду депутатів
19 Жовтня 2016, 17:17
В Івано-Франківську відкрили анотаційну дошку Богдану Дебенку
19 Серпня 2016, 20:57
В Івано-Франківську відкриють пам`ятну дошку одному із кращих нападників в історії прикарпатського футболу Богданові Дебенку
17 Серпня 2016, 20:04
В Івано-Франківську вимагають заборонити експортно-імпортні операції з Росією
18 Березня 2016, 15:20
Правоохоронці втручаються в діяльність партії?
20 Січня 2016, 10:09
У 2016 РОЦІ ВИПУСТЯТЬ РЕКЛАМНЕ ВІДЕО ПРО ІВАНО-ФРАНКІВЩИНУ
24 Грудня 2015, 17:43
В Івано-Франківську вшанували учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС
14 Грудня 2015, 20:10
В Івано-Франківську відбувся круглий стіл "Україна: спільна відповідальність за майбутнє"
23 Листопада 2015, 10:21
«Як будувати рідну хату?» - в Івано-Франківську відбувся круглий стіл, приурочений пам’яті Митрополита Андрея Шептицького
09 Листопада 2015, 7:43
В Івано-Франківську урочисто презентували сучасну українську книжкову продукцію «Сторінками української книги»
06 Листопада 2015, 18:33
Чиновники, топ-менеджери, підприємці й бюджетники. Кого обрала Івано-Франківщина до обласної ради
06 Листопада 2015, 15:43
Оприлюднили прізвища 84 депутатів Івано-Франківської обласної ради. СПИСОК
05 Листопада 2015, 22:20
В Івано-Франківську відзначили 97-му річницю створення ЗУНР
02 Листопада 2015, 11:19
Адамович, Дебенко, Сич і Чаплинська будуть депутатами Івано-Франківської облради
26 Жовтня 2015, 20:08
З помешкання Олександра Сича силовики вилучили флешку і нагородний пістолет
12 Жовтня 2015, 13:21
На Прикарпатті ініціювали продовження проекту «Книжкові мости єднають серця»
06 Лютого 2015, 13:52
В Івано-Франківській ОДА місяць стажуватимуть студентів-політологів
03 Лютого 2015, 12:17
На Прикарпатті вшанували учасників ліквідації наслідків Чорнобильської аварії
12 Грудня 2014, 15:45
Ігор Дебенко: Презентацію сучасної української книжкової продукції місцевих видавництв та авторів зробимо традиційною
14 Листопада 2014, 13:34
Політолог Ігор Дебенко: Зараз основне питання в тому чи буде змінена виборча система в Україні
25 Липня 2014, 15:44
Формування сприятливого і стабільного інвестиційного клімату для забезпечення надходжень інвестицій в економіку Івано-Франківської області
03 Липня 2014, 0:37
Просування інвестиційних можливостей і співпраці між малими та середніми підприємствами через розвиток транскордонних зв'язків у Карпатському регіоні
30 Березня 2014, 22:29