Техніка «замерзла», а люди... живуть

http://dom1.kh.ua/sites/default/files/7.JPG28 січня в підвалі житлового будинку на Тисменицькій вул., 248 в Івано-Франківську в трубі, якою до квартир подають холодну воду, з’явилася тріщина завдовжки майже 45 сантиметрів. Сталася, здавалося б, локальна аварія, від якої, звісно, ніхто не застрахований. Якщо б не один нюанс.

...Коли ремонтники кинулися до підвалу, щоб залатати трубу, яка тріснула, то опустили руки: мало того, що водоканалізаційна система перебуває в незадовільному стані і, по суті, потребує заміни, та ще й до місця аварії не доступитися — підвальні приміщення багатоповерхівки залиті каналізаційними стоками. Отож і на четвертий день, тобто вже 1 лютого, як повідомила на оперативній нараді у міськвиконкомі начальник служби оперативного реагування Тетяна Клочко, фахівці Івано-Франківського професійно-технічного училища № 21, адміністрація якого міститься в цьому будинку, і майстри ЖЕО № 6 все ще обстежували місце аварії та визначалися, як її врешті ліквідувати. Але самі роботи ще не починали.

А тим часом мешканці житлових будинків з вулиць Довженка, 4, корпус 2, Довженка, 8, корпуси 1, 2, 12, 16, Сухомлинського, 4 і Мазепи, 183 мали свою біду. Через те, що часто забивається дворова каналізація, стоки з неї затоплюють підвали багатоповерхівок і, відповідно, все те, що люди зберігають у підвальних приміщеннях, включаючи і зроблені на зиму запаси городини та законсервовані овочі й фрукти. Варто зазначити, що у відповідь на численні скарги жителів мікрорайону «БАМ» робітники КП «Івано-Франківськводоекотехпром» неодноразово намагалися почистити колектор. Однак гідропромивальна машина, яку вони мають у своєму розпорядженні, на відміну від іванофранківців, що живуть, чи, точніше, вимушені жити у будинках із затопленими підвалами, примхлива і за мінусової температури надворі не працює. А локальне чищення ще, напевно, дідівським інструментом — дротом вручну давало лишень тимчасовий ефект. Тож на промивання колектора людям ще доведеться почекати, так би мовити, до кращих часів.

Фахівці житлово-експлуатаційних організацій Івано-Франківська та КП «Івано-Франківськводоекотехпром», безперечно, розуміють, що залиті водою, а тим паче каналізаційними стоками підвали — це, по суті, найкоротший шлях до передчасного руйнування фундаментів багатоповерхівок. Але, на жаль, утримувати підвали всіх житлових будинків обласного центру сухими і чистими у них наразі не складається. З ряду причин. Одна з основних і, так би мовити, вже традиційна, принаймні за поясненнями керівників, — брак коштів. Втім, далеко не все цим пояснюється. Чи не найбільша і справді хронічна біда ЖЕО — це дефіцит сумлінних і висококваліфікованих робітничих кадрів: слюсарів, сантехніків, електриків, столярів... А також і власної ремонтно-виробничої бази. Кадри потрібно готувати, а базу створювати. Або ж, що, можливо, навіть доцільніше — і одне, і друге питання спробувати вирішити, використавши інтелектуальні й технічні ресурси одного з профтехучилищ, які функціонують в обласному центрі.

Зробивши його базовим для всіх комунальних і житлово-експлуатаційних організацій Івано-Франківська.

І насамкінець про фінанси. Хоча, як не перестають твердити представники комунальних підприємств, тарифи, які їм затверджує міська влада, а віднедавна — НКРЕ, ніколи не «дотягують» до рівня економічно обррунтованих, а споживачі, які розраховуються за надані їм послуги та використані воду і тепло несвоєчасно, остаточно заганяють колективи у борги, все ж у комунальній сфері Івано-Франківська «крутяться» мільйони гривень. і є питання, по-перше, чи розумно витрачаються ті суми, які, попри заборгованість споживачів, усе ж потрапляють на рахунки підприємств.

Одну з відповідей на нього дає приклад колективу ЖЕО № 5, який за рахунок власних коштів замінив у під’їздах і на сходових площадках у своїх житлових будинках 350 звичайних лампочок-«шістдесяток» на світодіодні потужністю 4,4 Вт. У тому числі й на лампочки нашого виробника — Прикарпатського радіозаводу, що в Івано-Франківську. і, за словами його начальника Зіновія Карабіна, торік у грудні він заплатив за світло на п’ять тисяч гривень менше порівняно з листопадом. Або ж, як зауважив міський голова Віктор Анушкевичус, заощадив суму, достатню, щоб оплатити поточний ремонт одного під’їзду багатоповерхового будинку. Між тим, за даними працівників ЖЕО № 5, загалом на їхній території функціонує дві з половиною тисячі світильників. Тобто існує ще значний резерв економії коштів на одних витратах і, відповідно, джерело для збільшення фінансування інших необхідних видатків.

По-друге, є питання і щодо того, чи так уже й мало платять нині іванофранківці за комунальні послуги та воду й тепло. Скажімо, сьогодні вартість кубометра холодної води для жителів обласного центру (за наявності лічильника) становить 2,58 грн., а відведення стоків — 1,66 грн. (згідно з рішенням Івано-Франківської міськради, ухваленим ще 3 грудня 2009 р.). А з 1 лютого, тепер уже за рішенням Національної комісії регулювання електроенергетики, вартість холодної води підвищиться до 2,66 грн. за кубометр, а відведення стоків — до 1,74 грн. А тепер порівняймо ці дані з оприлюдненою на веб-порталі «ЛігаБізнес-інформ» інформацією про нові, вже підвищені тарифи для жителів Києва. Так ось, з 1 лютого для жителів столиці кубометр холодної води коштуватиме 1,66 грн., а відведення стоків — усього 1,25 грн. Тобто менше, ніж платили іванофранківці ще за старими розцінками.

Отож, як мовиться, є питанняѕ Хоча, безперечно, слід розуміти, що справді необррунтовані тарифи за великим рахунком невигідні не так самим колективам підприємств, як громаді обласного центру. Бо вони — це також пряма дорога до інтенсивного руйнування інфраструктури міста. Коли замість примхливої гідропромивальної машини у робітників залишиться один лише дідівський дрітѕ А ще, з огляду на специфіку нинішніх часів, за низькими тарифами можуть критися і добре продумані наміри штучно довести підприємства до банкрутства з тим, щоб тоді вже легко можна було прибрати до «бізнесових» рук комунальну власність громади. Втім, між комунальниками і громадою було б більше порозуміння та менше виникало б запитань, якби вони і міська влада зрештою зважилися публічно оприлюднювати не лише тарифи, а й їх калькуляцію...

07 Лютого 2011, 13:00

Галичина
Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...
Додати новий коментарОстанні новини з категорії Життя:
Мобільний додаток IFCITY - твоя афіша Івано-Франківська
21 Січня 2018, 18:12
У Коломиї в матері забрали 3-річну доньку
30 Грудня 2016, 17:20
Власники 3-х закладів харчування Коломиї не дозволили провести перевірку якості продуктів
30 Грудня 2016, 16:57
УГКЦ планує збудувати на Прикарпатті клініку Святого Луки
30 Грудня 2016, 16:31
Ігор Пасічняк у Рожнятівському районі ознайомився із роботою освітянських закладів
30 Грудня 2016, 16:03
Новорічна красуня у горщику
30 Грудня 2016, 15:42
В Івано-Франківську виміряли Індекс публічності місцевих рад
30 Грудня 2016, 14:31
Святкові заходи з нагоди 108-ї річниці від Дня народження Степана Бандери
30 Грудня 2016, 14:05
За результатами моніторингу прийняття місцевих бюджетів Івано-Франківськ на сьомому місці
30 Грудня 2016, 13:40
В облдержадміністрації відбулася презентація Всеукраїнського журналу «Антикорупційний вісник «Ваша Надія»
30 Грудня 2016, 11:48
11 літрів спирту в каналізацію: Інспектори знешкоджували спирт на ринку Калуша
30 Грудня 2016, 10:57
Маленька косівчанка потребує допомоги
30 Грудня 2016, 10:33
У селі на Долинщині відкрили водопровід
29 Грудня 2016, 22:12
ЦНАП Івано-Франківська оприлюднив графік роботи на свята
29 Грудня 2016, 21:21
В Івано-Франківську відремонтували приміщення дитячої художньої школи
29 Грудня 2016, 20:56
Побачила світ книга поезій Олександра Букатюка “МАДОННА МИРУ (рЕволюція духу)”
29 Грудня 2016, 20:34
Юним глядачам показали прем’єру вистави “Красуня і чудовисько”
29 Грудня 2016, 20:05
В Івано-Франківську запрацював новий пологовий зал
29 Грудня 2016, 19:45
У середмісті створили музей-кімнату на честь патрона Івана Франка
29 Грудня 2016, 18:29
Правоохоронці застерігають водіїв: не сідайте за кермо у нетверезому стані!
29 Грудня 2016, 17:42
Увага! Попередження про лавинну небезпеку
29 Грудня 2016, 15:40
В Івано-Франківську відкрили спортивний майданчик
29 Грудня 2016, 14:55
Прикарпатські художники перенесли красу рідних пейзажів на полотна
29 Грудня 2016, 14:30
На Прикарпатті паспортизували 43 водойми
29 Грудня 2016, 13:13
1 січня в Івано-Франківську святкуватимуть 108-у річницю з дня народження Степана Бандери
29 Грудня 2016, 11:47