Певно, саме так не без гордості говоритимуть невдовзі учні семи освітніх закладів обласного центру, в яких реалізовуватимуться міжнародні проекти відповідної спрямованості. Днями презентовано один із них — під назвою «Енергія в школах м. Івано-Франківська». Він є другим етапом ширшого за своїм змістом проекту «Енергоефективність у будівлях», який за домовленістю між урядами України та Німеччини здійснює Німецьке товариство технічного співробітництва (GIZ). Мета нового проекту — запровадити систему енергетичного менеджменту в школах.

Торік за сприяння міськвиконкому, його управління освіти і науки було проведено енергоаудит приміщень усіх освітніх закладів Івано-Франківська з тим, щоб визначити найбільш енергозатратні будівлі, з’ясувати причини нераціонального використання тепла й електрики. Тепер, звичайно, становище виправлятимуть.


Втім, ідеться не лише про утеплення фасадів приміщень, герметизацію вікон на зиму, заміну їх на енергоощадні, оновлення шкільного електротехнічного обладнання. На порядку денному — формування у дітей творчими зусиллями педагогів енергоощадливої свідомості. Адже цей чинник, без сумніву, вагомо сприятиме підвищенню ефективності енергоспоживання в школах.


Промовиста деталь: на презентацію розрахованого на три роки пілотного проекту запросили не лише керівників залучених до нього семи шкіл міста, а й самих учнів-активістів, голів батьківських комітетів. Вони почули, що на оплату енергоносіїв припадає 14—15% тих коштів, які виділяють із міського бюджету на утримання освітніх закладів. Це немала частка. Якби її знизити, то зекономлені гроші можна було б використати для поліпшення матеріально-технічної бази шкіл та дитсадків. Заступник мера Михайло Верес розповів, що вже зробила міська влада для підвищення їх енергоощадності. Скажімо, у майже 140 будівлях цих соціальних закладів бюджетної сфери міста всього 17 тисяч вікон, і близько трьох тисяч із них за минулий і позаминулий роки замінили.


На необхідності виховувати у школярів свідоме ставлення до споживання енергоресурсів наголошували гості зі столиці — Світлана Чеботарьова, представник проекту GIZ «Енергоефективність у будівлях», та Леонід Фірсов, координатор здійснюваного в Україні міжнародного шкільного освітнього проекту з раціонального використання ресурсів та енергії SPARE, що започаткований Норвезьким товариством охорони природи «Друзі Землі» і співпрацює з іншими тематично спорідненими проектами. Кожен хлопчик чи дівчинка найперше повинні знати, в яку суму грошей обходяться для їхньої школи кіловат-година електроенергії та кубометр холодної води, як розумно використовувати енергоресурси, проблема вичерпності яких дедалі загострюється для жителів усієї планети. Не лише дирекція, технічний персонал, учителі, а й самі діти мають відчувати себе ощадливими господарями школи, нести ці знання і в свої родини.


С. Чеботарьова передала для івано-франківських шкіл — партнерів проекту електронні термометри, люксметри та інші прилади компанії PHILIPS, за допомогою яких і самі учні зможуть вимірювати споживання електроенергії, рівень освітленості приміщень. Л. Фірсов привіз із собою тематичні щоденники і підручники «Енергозбереження». Однойменний навчальний курс передбачається викладати в пілотних школах факультативно або ж інтегрувати його частинами у навчальні програми з інших предметів. Проводитимуться конкурси учнівських проектів на тему енергоефективності й енергоощадності. Зацікавлено слухали присутні начальника відділу підтримки муніципальних ініціатив та інвестицій Новоград-Волинського міськвиконкому Житомирської області Ірину Гудзь, яка поділилася досвідом реалізації проекту, аналогічного розпочатому в Івано-Франківську.


Зазначу, що гості наголошували на тому, що отримувати економію від зменшення споживання енергоресурсів слід не будь-якою ціною (себто не ціною простуд, зниження гостроти зору школярів та педагогів, як, можливо, дехто вже подумав) — відповідні технічні новації дозволяють одночасно підвищувати рівень комфорту й поліпшувати умови перебування дітей і дорослих у цих закладах. Адже не секрет, що на сьогодні, приміром, рівень освітленості в класних кімнатах лише 20% українських шкіл відповідає санітарно-гігієнічним нормам. Отож треба предметно зайнятися модернізацією освітлення в школах і на пришкільних територіях. А перед тим, як ставити євровікна, необхідно подбати про належну вентиляцію приміщення, бо інакше на стінах може появитися пліснява.


Додам, що п’ять шкіл і чотири дитячі дошкільні заклади міста стануть учасниками ще одного солідного міжнародного проекту — «Підвищення енергоефективності в будівлях навчальних закладів м. Івано-Франківська». Для його здійснення обласний центр Прикарпаття першим серед українських міст отримає вигідну — лише під 3% — позику від НЕФКО (Північна екологічна фінансова корпорація з офісом у Гельсінкі) на суму три млн. грн., для співфінансування відповідних заходів буде виділено 600 тис. грн. із міського бюджету.


А від директора ЗШ № 18 Дмитра Чміля почув, що три роки тому за проектом ПРООН у їхній школі поставили 165 євровікон. Він сподівається на заміну й решти старих вікон за умови, що міська рада за тим же принципом співфінансування внесе свої 200 тис. грн. у реалізацію цього локального проекту.
17 Березня 2011, 8:28
Теги:

Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...
Додати новий коментарОстанні новини з категорії Життя:
Мобільний додаток IFCITY - твоя афіша Івано-Франківська
21 Січня 2018, 18:12
У Коломиї в матері забрали 3-річну доньку
30 Грудня 2016, 17:20
Власники 3-х закладів харчування Коломиї не дозволили провести перевірку якості продуктів
30 Грудня 2016, 16:57
УГКЦ планує збудувати на Прикарпатті клініку Святого Луки
30 Грудня 2016, 16:31
Ігор Пасічняк у Рожнятівському районі ознайомився із роботою освітянських закладів
30 Грудня 2016, 16:03
Новорічна красуня у горщику
30 Грудня 2016, 15:42
В Івано-Франківську виміряли Індекс публічності місцевих рад
30 Грудня 2016, 14:31
Святкові заходи з нагоди 108-ї річниці від Дня народження Степана Бандери
30 Грудня 2016, 14:05
За результатами моніторингу прийняття місцевих бюджетів Івано-Франківськ на сьомому місці
30 Грудня 2016, 13:40
В облдержадміністрації відбулася презентація Всеукраїнського журналу «Антикорупційний вісник «Ваша Надія»
30 Грудня 2016, 11:48
11 літрів спирту в каналізацію: Інспектори знешкоджували спирт на ринку Калуша
30 Грудня 2016, 10:57
Маленька косівчанка потребує допомоги
30 Грудня 2016, 10:33
У селі на Долинщині відкрили водопровід
29 Грудня 2016, 22:12
ЦНАП Івано-Франківська оприлюднив графік роботи на свята
29 Грудня 2016, 21:21
В Івано-Франківську відремонтували приміщення дитячої художньої школи
29 Грудня 2016, 20:56
Побачила світ книга поезій Олександра Букатюка “МАДОННА МИРУ (рЕволюція духу)”
29 Грудня 2016, 20:34
Юним глядачам показали прем’єру вистави “Красуня і чудовисько”
29 Грудня 2016, 20:05
В Івано-Франківську запрацював новий пологовий зал
29 Грудня 2016, 19:45
У середмісті створили музей-кімнату на честь патрона Івана Франка
29 Грудня 2016, 18:29
Правоохоронці застерігають водіїв: не сідайте за кермо у нетверезому стані!
29 Грудня 2016, 17:42
Увага! Попередження про лавинну небезпеку
29 Грудня 2016, 15:40
В Івано-Франківську відкрили спортивний майданчик
29 Грудня 2016, 14:55
Прикарпатські художники перенесли красу рідних пейзажів на полотна
29 Грудня 2016, 14:30
На Прикарпатті паспортизували 43 водойми
29 Грудня 2016, 13:13
1 січня в Івано-Франківську святкуватимуть 108-у річницю з дня народження Степана Бандери
29 Грудня 2016, 11:47