Вихідні на воді

http://www.intv.ua/media/image/1217249628-6207-6271-2521.jpgСправжній бунт минулих вихідних влаштували жителі Підгірок. У суботу під обід обійстя людей раптово почала заливати вода. Підгірчанам довелося на годину перекрити головну дорогу — вулицю Івано-Франківську, — щоб домогтися приїзду чиновників у зону надзвичайної ситуації. Як результат підтоплення —  4 мільйони збитків, які, швидше за все, підгірчанам не компенсують.

Про велику воду 2008 року жителі Підгірок не забувають ось уже два роки. Тому при найменшій згадці про підняття води у річках намагаються не сидіти, склавши руки. Цього разу люди почали боротися із повінню шляхом перекриття аварійної дороги.

Переполох у Підгірках
З вечора минулої п’ятниці задощило. Злива вщухла аж під ранок у суботу, і вже за кілька годин підгірчани побачили, що до їхніх обійсть стрімко наближається вода. Серед людей, які добре пам’ятають повінь 2008 року, знову почала наростати паніка. Подейкували, що вода прибуває тому, що на Чечвинському водосховищі сильно піднявся рівень і через це тамтешні робітники відкрили шлюзи. Нібито, про те, що воду спускатимуть, людей повідомляли навіть по радіо.
По селі також ходили чутки, що люди телефонували в управління з питань надзвичайних ситуації, щоб повідомити про воду на городах, але “еменесники” не хотіли ані їхати на місце затоплення, ані фіксувати сигнал про небезпеку. Нібито вони віджартовувалися, що то — не їхні проблеми і що людям слід самотужки відкачати воду з господарств. До рятувальників радили звертатися, коли вода з’явиться у будинках. Це і стало останнім аргументом до наступу жителів підтоплених будинків. Урешті, жителям Підгірок увірвався терпець і вони вийшли на дорогу.
— Вирішили стояти на своєму — не пропускати жодного транспортного засобу. На дорозі зібралося близько 50 чоловік. Попри суперечки із водіями транспортних засобів, стояли близько години. Потім на місце події прибули працівники Державтоінспекції та міліції. Ознайомившись із ситуацією, вони невдовзі привезли до нас секретаря Калуської міської ради Романа Боднарчука, заступника міського голови з питань будівництва Василя Петріва та представників управління з питань надзвичайних ситуацій. Аж після цього сформували комісію, ходили по людських подвір’ях і обдивлялися, яких збитків накоїла вода. Найбільше у суботу затопило вулицю Зелену та прилеглі до неї території, — розповів “Вікнам” учасник подій Іван Липовий. — Після цього чиновники пообіцяли, що у понеділок працюватимуть над вирішенням ситуації, а у вівторок запросили людей у міську раду зі скаргами та пропозиціями.
Тим часом, знову розпочався дощ, і стало зрозуміло, що подальшого підняття води не уникнути. Тоді у Підгірках запанував справжній надзвичайний стан. Люди кинулися масово збирати городину. Скільки могли, викопували під дощем картоплю. Господині розповідали, що, постоявши у воді кілька днів, на осінь картопля згниє вся, тож, краще вибрати хоча б те, що є зараз.
У неділю вранці люди прокинулися, фактично, у воді. У Підгірках годі було знайти обійстя, яке залишилося не підтопленим. Люди знову масово вивозили із дворів авта, побоюючись, щоб і вони не опинилися у воді.
Далі почало топити хати. Уранці жителі масиву говорили про одну затоплену хату. До обіду вода з’явилася у більшості підвалів та господарських будівель. Разом із підтопленням виникла ще одна проблема: брак питної води. Криниці жителів Підгірок, які, проте, ніколи не відчували нестачі води, здебільшого неглибокі — до 6 метрів. Дощі суттєво підняли рівень води у криницях, і знизили її якість. У неділю рано нормальну воду мали тільки одиниці. Разом із тим, до приватного сектору хлинули і жителі міста, зрозумівши, що вода, яка текла із кранів у їхніх помешканнях, для приготування їжі чи для споживання не годиться.
До жительки Підгірок Марії Лучко за водою вишиковувалися у чергу не тільки сусіди і містяни. Її криниця — єдина на кілька вулиць, де вода у неділю була придатною до споживання. Подвір’я жінки сильно підтопило, вода з’явилася аж у літній кухні.
— Зранку у неділю вода затопила городи, літню кухню і стайню. Так що нам довелося перевозити худобу до дочки, яка мешкає неподалік. Ще у суботу встигла вибрати і частину картоплі. З рештою городини навіть не знаю, що буду робити, адже затопило все так, що і не підберешся. По подвір’ї можна було ходити хіба що у гумових чоботах чи по цеглинах. У підвалі замокли всі припаси, — поскаржилася Марія Лучко. — Криниця у нас глибша від сусідських. Та й, очевидно, розташована на джерелі. Тож стояли у неділю цілий день на вулиці і кликали всіх, хто проїжджав чи проходив поряд, до нас по воду.
У Підгірках протікає річка Млинівка, що витікає із Чечви і впадає у Лімницю. Річка — невелика, але раз по раз завдає шкоди такої самої, як і Лімниця.
Старожили розповідають, що колись у Млинівці купалися діти і дорослі, а рибалки ловили рибу. Так було ще півстоліття тому. Усе змінилося разом із розбудовою промисловості міста у 60-х роках минулого століття. Тоді, згадують мешканці Підгірок, по річці масово пливла мертва риба. Дітям помалу забороняли купатися. Тепер у річці миють домашній реманент, полощуть випрані речі, воду використовують для різних побутових потреб. Але — не купаються і не п’ють воду. Річка за роки перетворилася у великий смітник. Русло засмічене, а береги позаростали, тож, річка не може пропустити збільшену кількість води після дощів. Люди засипають стічні канави для облаштування заїздів до власних осель. Про неналежне утримання стічних канав у Підгірках згадував під час повені 2008 року заступник міського голови з питань будівництва Василь Петрів. Тому невеличка Млинівка завдає збитків більше, ніж найпотужніша водна артерія Калуша.

Винні паркани, альтанки та городи
Заступник міського голови з питань будівництва Василь Петрів спростував інформацію про те, що паводок міг спричинити спуск води на Чечвинському водосховищі. Споруда призначена не для захисту від паводку, а має суто технічне призначення. Вона випускає стільки води, скільки приймає. Якщо загальний рівень води підвищується, то це накладає свій відтінок на роботу дамби. Більше того, впродовж вихідних на водосховищі тримали максимальний рівень води, щоб усіляко затримати наступ води на оселі. Чиновники і фахівці переконані: місцеві жителі потерпають із власної недбалості. Річку всіляко засмічують, не дотримуються меж санітарних зон та засипають стічні канави.
За словами секретаря Калуської міської ради Романа Боднарчука, перекривши дорогу на Івано-Франківськ, люди сподівалися на швидке вирішення проблеми, тобто, хотіли, щоб рятувальники і чиновники зробили так, щоб вода перестала прибувати на їхні обійстя. Прибувши до протестувальників, секретар міської ради запевнив їх, що розробляється план заходів щодо ліквідації наслідків підтоплення. Але люди не вгамовувалися і вимагали огляду всіх затоплених городів.
— Ми відвідали кожне підтоплене у суботу обійстя. Виявили, що русло річки Млинівки у багатьох місцях — звужене чи вода протікає з перешкодами. Частину проблем вдалося ліквідувати на місці: люди елементарно очищували русло, прокопували вузькі місця. Проте, сильні дощі спричинили і подальше підтоплення господарств. Уже разом із працівниками управління надзвичайних ситуацій ми відвідали Підгірки і в неділю. Тоді вода у населеному пункті була найвищою. Мікрорайон був підтоплений не набагато менше, ніж 2008 року, — повідомив “Вікнам” Роман Боднарчук.
Минулого вівторка, як і домовлялися після протесту, люди прийшли на прийом до міських чиновників та рятувальників. З’явилося більше ста підгірчан.
— На зустрічі із жителями Підгірок я наголосив, що люди не винесли уроків повені 2008 року. По-перше, люди побудували паркани без канав, облаштували заїзди до власних будинків, засипавши стічні рови, а також продовжили городи просто до річки. Тепер вода не має куди стікати. По-друге, всі можливі санітарні зони люди використали у своїх цілях. Тому, щоб очистити русло річки, потрібно хіба що валити всі паркани, альтанки, інші об’єкти, які люди набудували, — прокоментував ситуацію Василь Петрів. — Про компенсації збитків говорити поки що зарано. На мою думку, якщо гроші виділять, то їх  потрібно спрямувати не людям, а на наведення порядку на річці Млинівці.
За словами Романа Боднарчука, до міської ради почали надходити дзвінки із вимогами компенсацій. Водночас, телефонують підгірчани і з пропозиціями направити кошти на прибирання Млинівки. Щоб привести русло річки та береги до належного стану, потрібно, за попередніми підрахунками, не мало: близько мільйона гривень. Якщо про компенсації людям говорити поки що зарано, то на кошти для впорядкування річки — саме на часі.
Гроші на річку чиновники сподіваються отримати із державного бюджету. Вони чекають перерозподілу державних коштів, зважаючи на екологічне лихо: Івано-Франківську область через значне підняття рівня води у річках визнали зоною надзвичайної ситуації на регіональному рівні.

06 Липня 2010, 13:41

Вікна
Версія для друку
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Погода, Новости, загрузка...
Додати новий коментарОстанні новини з категорії Життя:
Мобільний додаток IFCITY - твоя афіша Івано-Франківська
21 Січня 2018, 18:12
У Коломиї в матері забрали 3-річну доньку
30 Грудня 2016, 17:20
Власники 3-х закладів харчування Коломиї не дозволили провести перевірку якості продуктів
30 Грудня 2016, 16:57
УГКЦ планує збудувати на Прикарпатті клініку Святого Луки
30 Грудня 2016, 16:31
Ігор Пасічняк у Рожнятівському районі ознайомився із роботою освітянських закладів
30 Грудня 2016, 16:03
Новорічна красуня у горщику
30 Грудня 2016, 15:42
В Івано-Франківську виміряли Індекс публічності місцевих рад
30 Грудня 2016, 14:31
Святкові заходи з нагоди 108-ї річниці від Дня народження Степана Бандери
30 Грудня 2016, 14:05
За результатами моніторингу прийняття місцевих бюджетів Івано-Франківськ на сьомому місці
30 Грудня 2016, 13:40
В облдержадміністрації відбулася презентація Всеукраїнського журналу «Антикорупційний вісник «Ваша Надія»
30 Грудня 2016, 11:48
11 літрів спирту в каналізацію: Інспектори знешкоджували спирт на ринку Калуша
30 Грудня 2016, 10:57
Маленька косівчанка потребує допомоги
30 Грудня 2016, 10:33
У селі на Долинщині відкрили водопровід
29 Грудня 2016, 22:12
ЦНАП Івано-Франківська оприлюднив графік роботи на свята
29 Грудня 2016, 21:21
В Івано-Франківську відремонтували приміщення дитячої художньої школи
29 Грудня 2016, 20:56
Побачила світ книга поезій Олександра Букатюка “МАДОННА МИРУ (рЕволюція духу)”
29 Грудня 2016, 20:34
Юним глядачам показали прем’єру вистави “Красуня і чудовисько”
29 Грудня 2016, 20:05
В Івано-Франківську запрацював новий пологовий зал
29 Грудня 2016, 19:45
У середмісті створили музей-кімнату на честь патрона Івана Франка
29 Грудня 2016, 18:29
Правоохоронці застерігають водіїв: не сідайте за кермо у нетверезому стані!
29 Грудня 2016, 17:42
Увага! Попередження про лавинну небезпеку
29 Грудня 2016, 15:40
В Івано-Франківську відкрили спортивний майданчик
29 Грудня 2016, 14:55
Прикарпатські художники перенесли красу рідних пейзажів на полотна
29 Грудня 2016, 14:30
На Прикарпатті паспортизували 43 водойми
29 Грудня 2016, 13:13
1 січня в Івано-Франківську святкуватимуть 108-у річницю з дня народження Степана Бандери
29 Грудня 2016, 11:47